Nápojářská společnost Kofola S. A. upsala svou první emisi dluhopisů v České republice. Firma, která je kótovaná na Varšavské burze a je mateřskou společností skupiny Kofola, vydala dluhopisy v celkové hodnotě 330 milionů korun. Jejich splatnost je pětiletá, dluhopisy jsou přitom vydány s pohyblivým kuponem, který je pro první rok určen na 4,88 procenta.

"Smyslem emise dluhopisů je optimalizovat financování skupiny Kofola s cílem rozložit splátky dluhu v čase a rozdělit zdroje financování mezi bankovní a nebankovní sektor. Díky emisi dluhopisů vstupuje Kofola na český kapitálový trh, aby vybudovala dlouhodobé vztahy s lokálními investory pro možnou budoucí spolupráci," vysvětluje finanční ředitel skupiny Kofola Bartosz Marczuk.

Podle zástupců společnosti se dluhopisy setkaly se silnou poptávkou od investorů z řad pojišťoven, asset manažerů a od individuálních investorů. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Společnými manažery emise dluhopisů byla Česká spořitelna a PPF banka. Společnost PRK Partners poskytla právní poradenství.

Korporátní dluhopisy jsou stále oblíbenějším způsobem financování firem. Na konci minulého roku vydal své dluhopisy například dopravce Leo Express, již dříve je vydala například realitní společnost CPI a emisi dluhopisů zvažovala také společnost Student Agency. Letos uskutečnila dvě emise dluhopisů také dceřiná společnost EPH, EP Energy v celkové hodnotě zhruba 28 miliard korun. 

Kofole v první polovině roku klesly prodeje o téměř 70 milionů korun na 3,1 miliardy korun. O 13 procent také v meziročním srovnání první poloviny roku klesla hrubá marže, která se tak snížila na 969 milionů korun. Přes propad tržeb a ukazatele EBITDA zůstal čistý zisk stabilní, a to na úrovni 81,4 milionu korun. Společnosti klesl také čistý dluh, který se meziročně snížil o 152 milionů na 1,5 miliardy korun.

Skupina Kofola zaměstnává přes 2000 lidí, v Česku jich je kolem 700. Mezi její nejvýznamnější značky patří Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík, Semtex, UGO nebo Paola. Letos v únoru se Kofola stala výhradním distributorem značek Evian a Badoit pro Českou a Slovenskou republiku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru