Pokud americký Kongres nezvýší v dohledné době federální dluhový limit, může tamní ekonomika v důsledku nesplácení dlužních závazků spadnout do nejhlubší poválečné krize. Pohrozilo tím ve čtvrtek americké ministerstvo financí vedené demokratem Jacobem J. Lewem. Dalo přitom ale najevo, že to bude i jeho vlastní volba, protože se nebude snažit takovou katastrofu odvrátit tím, že by závazky vůči věřitelům splácelo přednostně na úkor ostatních výdajů.

Čtvrteční zpráva ministerstva vykresluje katastrofický scénář v případě, že by vláda přestala splácet své závazky v podobě úroků a jistiny veřejného dluhu, a vyhlásila by tím v podstatě platební neschopnost. "Nesplácení závazků by bylo bezprecedentní a mohlo by vést ke katastrofě. Negativní důsledky by pocítil celý svět, mohla by nastat finanční krize a recese, která by připomínala události roku 2008 nebo by byla ještě horší," píše Lew ve zprávě ministerstva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru