V padesátých letech pořádal koncern GM vlastní automobilovou výstavu nazvanou Motorama. Měla za úkol propagovat jeho modely, technologie a podpořit prodej. Mezi Američany se stala populární hlavně díky tomu, že se na exhibici předváděly i dosud nevídané vozy futuristických tvarů. Jedním z nich byl i GM Firebird.

Koncept očividně inspirovaný stíhacími letouny vznikl ve třech provedeních. První z nich se představilo už v roce 1953. Jednoduše řečeno šlo o tryskové letadlo na kolečkách poháněné proudovým motorem o výkonu 370 koní. Druhý model z roku 1956 se už více podobal autu, i když si stále zachovával řadu prvků z letectví. Měl také slabší motor s výkonem 200 koní.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.