Tržby z elektronických cigaret letos poprvé v USA dosáhnou miliardy dolarů. I když tvoří zatím pouhé procento trhu tabákových výrobků, roste trh e-cigaret meziročně zhruba o dvojnásobek.

Analytici newyorské Wells Fargo Securities předpovídají, že do roku 2017 prodeje překročí 10 miliard dolarů. Vlna obliby elektronických cigaret je patrná i v Česku, kde je lidé kouří často i tam, kde je kouření zakázáno – třeba v práci.

Největší tabáková společnost na světě Philip Morris, která vyrábí například cigarety značek Marlboro nebo L&M, přitom se vstupem na trh e-cigaret váhá a chce jít vlastní, originální cestou.

"Společnost Philip Morris není aktivní v segmentu elektronických cigaret, ani v České republice ani jinde na světě," potvrzuje Martin Hlaváček, ředitel vnějších vztahů Philip Morris ČR.

"Zaměřujeme se na vývoj tabákových výrobků, u kterých je vědecky podloženo, že snižují riziko chorob způsobených kouřením a které jsou přijatelné pro dospělé kuřáky jako alternativa k tradičním cigaretám. Náš vývoj těchto výrobků se zaměřuje na dosažení tohoto cíle buď pomocí zahřívání tabáku, nebo pomocí jiných inovativních přístupů. V současnosti vývoj těchto výrobků stále probíhá, naším záměrem je předvést tento nový výrobek do roku 2017," upřesnil pro IHNED.cz Hlaváček.

Mateřská společnost Philip Morris – Altria Group přitom v USA svou první elektronickou cigaretu představila letos v létě. Podle některých recenzí se jí ale průkopnická e-cigareta nazvaná Mark Ten příliš nepovedla.

Altria vyčlenila tabákovou divizi Philip Morris International před pěti lety. Nekonkurují si – Altria prodává cigarety stejných značek v USA, PMI mimo území USA.

Odlišná politika obou firem je proto překvapivá. "Za několik let může být situace jiná. Ale dnes si nemyslím, že se tomu produktu vede dobře, co se týče chuti," řekl nedávno na téma elektronických cigaret při konferenčním hovoru k výsledkům finanční ředitel Philip Morris Jacek Olczak.

"Výrobek nemá moc blízko k tradiční cigaretě a myslím, že zákazníci by chtěli aspoň něco podobného. V současnosti je ten fenomén podle mě víc než co jiného záležitost ceny," dodal Olczak.

Co si o postupu Philip Morris myslí odborníci? Nedělá firma chybu, když nechává být rychle rostoucí segment? "Podle mého názoru Philip Morris usoudil, že by jim to mohlo kanibalizovat jejich vlastní byznys, říká analytik Komerční banky Josef Němý, který tabákový průmysl sleduje.

"Firma nejspíš dospěla k názoru, že v současné době by její přínos z prodeje elektronických cigaret nepřevýšil náklady, tedy že zisk z tohoto dodatečného prodeje by mohl být nižší než pokles zisků způsobený případným poklesem prodejů klasických cigaret, pokud by kuřáci ve větším množství přešli k těm elektronickým. Na trhu klasických cigaret má v ČR pořád velmi vysoký podíl (podle posledních údajů necelých 50 %), a tak se domnívám, že se nebude snažit měnit trend a preference kuřáků. Místo toho bude spíše nadále sázet na své tradiční značky," odhaduje analytik.

"Samozřejmě pokud by podíl elektronických cigaret dál silně rostl a trh se výrazně zvětšil, může se PM dostat do bodu, kdy se mu vyplatí zařadit e-cigarety i do svého portfolia. Spíše si ale myslím, že se bude snažit vyvíjet právě ty nové,  „zdravější“ cigarety z tabáku, protože v té oblasti by mohl najít více synergií se svou současnou výrobou než při výrobě e-cigaret," dodává Němý.

Cigaret se prodává méně

Philip Morris International klesl v roce 2012 objem dodávek o 4 procenta a zisk proti předchozímu roku o 8 procent. 

Příliš dobře se nevyvíjí ani hospodaření Philip Morris v ČR. Celý český trh v prvním pololetí klesl a PM ČR se navíc opět snížil tržní podíl – to se týkalo hlavně středního cenového segmentu, v levnějším segmentu jejich podíl rostl. Celkem tak PMČR prodal zhruba o desetinu méně cigaret než v předchozím pololetí. Hlavním důvodem byl ale podle analytiků efekt předzásobení kvůli zvýšení sazby DPH i spotřební daně.

Většina elektronických cigaret se vyrábí v Číně, kde je před deseti lety vymyslel lékárník Hon Lik. Spojené státy zažívají v posledních letech nástup nových značek jako Logic, Njoy and Vapor.

Úřady se mezitím snaží zjistit, zda jsou elektronické cigarety zdravější než ty klasické, nebo tomu je naopak. Zařízení funguje tak, že baterií ohřívaná trubička zahřívá tekutý nikotinový roztok a uvolňuje tak dým, aniž by docházelo ke spalování.

V některých amerických státech nyní narychlo přijímají zákony, které zakazují prodej e-cigaret mladistvým. V Kalifornii podléhají od května stejným pravidlům jako běžné cigarety.

Kouření elektronických cigaret je zakázáno například v kavárnách Starbucks nebo na palubě letadel amerických aerolinek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru