Nejrychleji rostoucím operačním systémem pro mobilní telefony v Česku je letos Windows Phone od Microsoftu. V pololetí zvýšil svůj podíl meziročně o 5,4 procentního bodu na 13,7 procenta a na trhu mu tak patřilo druhé místo za dominantním Androidem od Google. Vyplývá to z údajů analytické firmy IDC.

Android si mezi nově prodávanými mobilními zařízeními drží první příčku s podílem 73,8 procenta, což je o devět procentních bodů více než v loňském pololetí. O dva procentní body na 8,8 procenta meziročně posílil i třetí iOS od Apple, proti prvnímu kvartálu ale 1,8 bodu ztratil.

"Trh s operačními systémy je velmi konkurenčním prostředím. Nadcházející akvizice divize zařízení a služeb Nokie společností Microsoft ukáže, jestli se novým zařízením s Windows Phone, která přijdou na trh v následujících několika měsících, podaří udržet dynamiku tohoto trendu," uvedl Simon Baker z IDC.

Platforma Windows Mobile si meziročně polepšila zejména na úkor operačního systému Symbian, který používala Nokia před Windows. Podíl Symbianu klesl z 11 procent na nulu. "Dostat se na druhou příčku v počtu prodaných zařízení patřilo k našim cílům pro tento rok a jsme rádi, že jsme jej dosáhli již tak brzy," uvedl René Keyzlar z českého Microsoftu.

Android vede i celosvětově

V České republice se ročně prodá kolem 2,7 až 2,8 milionu mobilních telefonů.

Android zůstává neohroženou jedničkou i ve světě. Podle posledních dat z července letošního roku, která srovnávají tříměsíční období od března do května s minulým rokem, má v Evropě Android více než 70% podíl. I v USA s tradičně silným Applem má Android těsnou nadpoloviční většinu. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru