Finanční skupina PPF se nezúčastní aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, kterou vypsal Český telekomunikační úřad. Důvodem je podmínka zakazující budoucí fúzi s některým ze stávajících operátorů. Oznámila to v pondělí firma. V poslední době se objevily informace, že PPF se zajímá o koupi některého ze tří tuzemských provozovatelů mobilních sítí.

Skupina zároveň oznámila, že prodala svou společnost PPF Mobile Services, která měla vybudovat čtvrtého mobilního operátora, jejímu dosavadnímu řediteli Tomáši Budníkovi. V minulosti vedl operátora U:fon a zajímal se o jeho koupi.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Podle mluvčího PPF Radka Stavěla jsou součástí podmínek aukce ustanovení, která v souhrnu znamenají, že po celou dobu přídělu vydražených frekvencí, tedy 15 let, se nový operátor nesmí spojit s kterýmkoliv z dalších účastníků aukce.

"Toto v Evropě bezprecedentní omezení ze strany ČTÚ nebylo součástí podmínek aukce, které prošly veřejnou konzultací, a nebyla tudíž šance se k němu dříve vyjádřit. Objevilo se zcela nečekaně až ve finálním znění podmínek aukce," dodal mluvčí. Podle něj je podobný patnáctiletý závazek v telekomunikacích věcně i ekonomicky nesmyslný.

V pondělí v poledne vyprší termín pro podání přihlášek v aukci. Do té se přihlásili stávající operátoři T-Mobile, Telefónica a Vodafone.

Novými zájemci jsou Revolution Mobile, která vznikla z PPF Mobile Services, a společnost TASCIANE, za kterou stojí KKCG Karla Komárka.

I Telefónica napadla podmínky aukce

Podmínky ale nekritizuje pouze PPF. Také Telefónica (O2), která se do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE přihlásila, napadla podmínky aukce vypsané ČTÚ u soudu.

"Žaloba nemíří proti celé aukci. Míří proti těm diskriminačním a nezákonným ustanovením podmínek aukce na kmitočty v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz, která pravidla deformují. Tento krok nijak neovlivní záměr společnosti Telefónica zúčastnit se aukce," uvedla společnost ve svém prohlášení. 

Telefónice vadí, že ČTÚ po zavedení neomezených tarifů a masivním nástupu virtuálních operátorů letos na jaře neprovedl analýzu, která by tyto změny na telekomunikačním trhu zohledňovala. 

"ČTÚ od počátku deklaruje, že cílem aukce je vedle vytvoření podmínek pro vstup čtvrtého operátora s celostátní působností také rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu včetně zlepšení pokrytí díky stanoveným rozvojovým kritériím," uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák. Podmínky výběrového řízení jsou podle něj nastavené tak, aby aukce proběhla rychle a transparentně, bez postranních spekulací.

Obálky s přihláškami bude ČTÚ otevírat v úterý ráno. Samotná aukce kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz má začít 11. listopadu. Souhrnná vyvolávací cena je 8,72 miliardy korun. Jde o druhou aukci, první ČTÚ musel letos v březnu zastavit kvůli chybně nastaveným podmínkám.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru