Mladý český hokejový útočník Tomáš Hertl zazářil v dresu San Jose v úterním přípravném utkání proti Vancouveru a dvěma góly přispěl k vysokému vítězství 5:0. Chytrý gól dal i obránce Marek Židlický, který jím pomohl k výhře New Jersey na ledě Philadelphie 2:1.

Devils nastoupili už možná naposledy bez Jaromíra Jágra, který v úterý poprvé po zranění naplno trénoval s týmem a mohl by stihnout začátek soutěže. Za Philadelphii nedohrál zápas pro zranění útočník Jakub Voráček a odstoupil ve druhé třetině. Podle generálního manažera Flyers Paula Holmgrena by ale nemělo jít o nic vážného.

Devatenáctiletý Hertl bodoval i ve třetím utkání v dresu Sharks, do kterého nastoupil, a znovu si řekl o místo v základní sestavě San Jose. Vylepšil svou bilanci na čtyři body za tři trefy a jednu asistenci. Hertl otevřel v 11. minutě skóre dorážkou po střele Scotta Hannana a na začátku závěrečné třetiny dovršil debakl Canucks střelou zápěstím. Byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hertlův první gól

Hertlův druhý gól

"Myslíte, že Tomáš může hrát NHL? Já ano. Ale také zatím hrál proti mixu hráčů z AHL a NHL," prohlásil kouč Todd McLellan ještě před úterním duelem. "Myslím, že Vancouver v plné sestavě hodně naznačí, jestli může hrát proti hokejistům jako jsou Kesler, Sedinové nebo Hamhuis a podobný typ obránců."

Hertl ve formaci s kapitánem Joem Thorntonem a Brentem Burnsem obstál na výbornou. McLellan ale bezprostředně po zápase ještě nepotvrdil, že je to pro sedmnáctku draftu z roku 2012 vstupenka do NHL. "Odvedl opět velice dobrou práci," řekl trenér. Na přímý dotaz, zda se mu líbilo, co Hertl předvedl, jen stroze odpověděl: "Ano."

Hertla chválil i Thornton. "Je velice soutěživý. Chodí před branku, vůbec se do toho prostoru nebojí. Má hodně dobrou střelu. Bruslí velmi dobře na to, jak je vysoký. Vypadá velmi dobře. Navíc na užším hřišti hraje hrozně krátkou dobu a dá se očekávat, že bude pořád lepší a lepší," řekl.

Židlický dal úvodní gól zápasu ve Philadelphii v sedmé minutě, kdy jel s kotoučem k brance, naznačil, že ji objede, ale pak nečekaně zasunul puk za záda překvapeného gólmana Raye Emeryho. Asistenci si připsal i Patrik Eliáš. Ve 48. minutě zvýšil Mike Sislo a za Flyers jen korigoval výsledek 91 vteřin před koncem Kimmo Timonen.

Židlického gól

Za New Jersey ještě nenastoupil Jágr, ale ve čtvrtečním zápase proti Philadelphii by to už chtěl zkusit. "Uvidíme, jak se bude cítit zítra," řekl DeBoer deníku The Star-Ledger. "Když to půjde, tak bych rád hrál," prohlásil Jágr. Na otázku, zda měl problémy s třísly, útočník odpověděl: "Šlo o svaly na zádech a kyčli a to je všechno propojené."

DeBoer je rád, že Jágr už mohl trénovat. "Jisté je, že se to vyvíjí dobrým směrem. Má za sebou celý trénink a nebyl lehký," uvedl kouč Devils.

Start NHL by měl stihnout po úterním zranění Voráček, který se ve středu podrobí vyšetření. Holmgren však očekává, že by český forvard měl už v pátečním závěrečném testu na ledě Washingtonu nastoupit. Voráčka srazil zezadu ve 28. minutě Bryce Salvador a český útočník vrazil do levé tyče a brankáře Coryho Schneidera. Voráček následně neproměnil trestné střílení a krátce poté ze zápasu odstoupil.

Přípravné zápasy

Toronto - Ottawa 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 23. Van Riemsdyk, 51. Phaneuf - 26. Z. Smith, 47. O'Brien, 49. Greening.

Philadelphia - New Jersey 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 59. Timonen - 7. Židlický (Eliáš), 48. Sislo.

Nashville - Tampa Bay 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 25. Moser, 45. Klein - 60. Stamkos. Brankář Marek Mazanec (Nashville) odchytal 20 minut, inkasoval ze tří střel jednu branku a měl úspěšnost zákroků 66,7 procenta.

Colorado - Dallas 3:5 (0:0, 1:4, 2:1)
Branky: 38. Landeskog, 49. Malone, 54. Stastny - 26., 30. a 59. Sceviour, 26. a 27. Jamie Benn.

Edmonton - New York Rangers 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky: 20. a 22. Perron, 13. T. Hall (Hemský), 32. Eager, 54. Eberle - 8. M. Staal, 23. J. Miller, 57. Girardi.

Los Angeles - Anaheim 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 37. Williams, 44. Kopitar - 7. Lindholm.

San Jose - Vancouver 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 11. a 43. Hertl, 13. Boyle, 32. Thornton, 39. Couture.