Stačily tři dny a už americká technologická společnost Apple hlásí rekordní prodeje. Nových iPhonů 5S a 5C se podle ní prodalo devět milionů kusů.

Poptávka lidí tak výrazně překonala očekávání analytiků. Ti odhadovali prodej okolo šesti milionů kusů těchto telefonů.

Zveřejněnou zprávu ale kazí to, že skupina německých hackerů už údajně prolomila zabezpečení snímače prstů.

Prodej nového iPhonu zahájil Apple v pátek. Přístroje se dostávají na trh v době, kdy se firma potýká s klesajícím tržním podílem a čelí kritice kvůli nedostatečným inovacím. Firma nepřišla s žádnou zásadní novinkou od roku 2010, kdy uvedla na trh počítačový tablet iPad.

Apple tvrdí, že prodej iPhone 5S a iPhone 5C překonal všechny předchozí premiéry. Například předchozího modelu iPhone 5 se za první tři dny prodalo kolem pěti milionů kusů. "Poptávka po nových iPhonech je fantastická," prohlásil šéf firmy Tim Cook.

Telefon iPhone 5S je pokročilejší verzí předchozího modelu iPhone 5. Apple zákazníkům nabídl i levnější iPhone 5C v plastovém provedení. Akcie Applu, které se po prezentaci nových telefonů před dvěma týdny kvůli zklamání z nedostatečných inovací a příliš vysoké ceny "levného" modelu 5S propadly na měsíční minimum, v pondělí po zprávě o silném prodeji výrazně posílily.

"Kritici tvrdí, že Apple ztratil své kouzlo. Zákazníci však říkají něco úplně jiného. Lidem se tento produkt zjevně líbí," podotkl analytik Daniel Ernst ze společnosti Hudson Square Research.

V poslední době Apple ztrácí i podíl na trhu s počítačovými tablety i chytrými telefony, kde čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. V letošním druhém čtvrtletí se podíl Applu na trhu s chytrými telefony podle výzkumné společnosti IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru