Epicentrum zemětřesení bylo 177 severovýchodně od Tokia. Podle japonských médií ale jaderná elektrárna není v bezprostředním ohrožení, experti nenaměřili zvýšenou radiaci. Japonsko leží v seismologicky aktivní oblasti, kde záchvěvy půdy jsou běžným jevem.

Premiér ve Fukušimě

Japonský premiér Šinzó Abe ve čtvrtek nařídil demontáž reaktorů 5 a 6 v poškozené jaderné elektrárně Fukušima. Informovala o tom agentura Reuters. O likvidaci zbývajících čtyř reaktorů bylo rozhodnuto již před časem. Abe také žádá, aby provozovatel elektrárny nejpozději do konce března příštího roku vyřešil problém s únikem radioaktivní vody ve Fukušimě.

Premiér Abe byl právě v den zemětřesení na návštěvě v elektrárně, kterou v březnu 2011 poničilo mohutné zemětřesení a cunami. Tehdy se ve Fukušimě roztavila jádra tří reaktorů. Od neštěstí, které bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, se zařízení potýká s problémy.

Návštěva Abeho v elektrárně je vnímána jako snaha japonské vlády ukázat odhodlání řešit fukušimskou krizi, kterou v poslední době zhoršily úniky radioaktivní vody. Předseda japonské vlády dnes řekl provozovateli elektrárny, společnosti TEPCO, aby problém s únikem vody vyřešila do konce března 2014.