Na první pohled takové podezření vypadá důvěryhodně, zvláště když vezmeme v potaz nevalnou pověst takzvaných „solárních baronů“. Jenže kdo vezme v úvahu čísla a fakta, musí takovou teorii rychle zamítnout.

Při ceně nafty okolo 35 korun za litr vychází elektřina vyrobená pomocí dieselagregátu na osm až devět korun za kilowatthodinu. Majitelé velkých solárních parků dokončených v roce 2010 dostávají po stržení srážkové daně od státu 9,55 koruny za kilowatthodinu. Pokud zohledníme náklady na nákup či pronájem dieselagregátu, tak to ekonomicky moc nevychází. Leda že by dotyčný byl natolik zdatný kriminálník, že by dokázal sehnat nezdaněnou naftu.

Dále je třeba připomenout, že solárníci jsou dnes pod bedlivým dohledem provozovatelů rozvodných sítí a Státní energetické inspekce. Rozdíl mezi stabilní výrobou z naftového motoru a nestabilní produkcí solární elektrárny lze rozeznat na první pohled. Nápadný by také byl hluk a emise z takového zařízení.

 

Historky o solárních elektrárnách, jež díky utajenému motoru vyrábějí i v noci, se objevily již na jaře 2010 ve Španělsku. Od té doby se – i bez reálného základu – postupně šíří po Evropě. Stala se z nich další „městská legenda“ připomínající příběhy o černé sanitce nebo krokodýlech v kanalizaci.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru