Šlo o výši členských příspěvků i marnou snahu o modernizaci odborového svazu. To jsou důvody, které uvádějí odboráři ze Škody Auto poté, co se rozhodli odejít z největšího zaměstnaneckého sdružení v republice – Odborového svazu Kovo.

Stalo se tak po dvouletém sporu. Pro Kovo jde o významné oslabení. Mladoboleslavských odborářů je celkem 19 tisíc a ročně odváděli do centrální svazové kasy okolo deseti milionů korun. V Kovu zatím zůstávají další škodovácké organizace ze závodů v Kvasinách a Vrchlabí.

"Je to důsledek nulové snahy svazu Kovo splnit alespoň některé požadavky naší organizace na modernizaci a rozvoj odborů," stojí v časopise Škodovácký odborář.

Po vystoupení ze svazu chtějí škodovácké odbory svým členům snížit příspěvky, čímž chtějí naznačit, že ze svazu neodstupují kvůli svému majetkovému prospěchu.

Odborový svaz Kovo zatím oficiálně žádnou informaci o vystoupení škodováckých odborů ze svazu nedostal.

"Ani odchod Škody Auto Mladá Boleslav náš svaz neohrozí. Nemyslím si, že byly splněny všechny procesní záležitosti k takovému aktu a zároveň bych rád věřil, že taková věc byla dostatečně prodiskutována a že všichni měli dostatek informací k tomu, aby se tak rozhodnout mohli," řekl předseda Kova Josef Středula. Dodal, že věří v další spolupráci.

Chceme být modernější, tvrdí škodováci

Odbory Kovo při Škoda Auto v Mladé Boleslavi čítají včetně seniorů přes 19 tisíc členů a jsou tak nejsilnější základní organizací Odborového svazu Kovo. Odbory ze Škody se snažily o prosazení změny stanov svazu nebo o výjimky pro základní organizaci týkající se "zastropování" výše členského příspěvku - tak, aby nemuseli platit jedno procento z čisté mzdy, ale aby ve stanovách byla uvedena přesná částka.

"Chceme nadále spolupracovat se svazem. Zároveň se ale také musíme měnit a být moderní, což v členství ve Svazu Kovo již nejde," uvedl předseda odborů ve Škodě Auto Jaroslav Povšík.

Svaz Kovo je se 127 tisíci členy největším odborovým svazem v zemi. Boleslavské odbory jsou zároveň největším přispěvatelem na chod centrály, ročně jí z vybraných příspěvků posílají asi deset milionů korun. Poukazují však na to, že žádné služby od centrály nečerpají.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru