Vítejte na portálu pro malé a střední firmy

Právě jste na portálu ProByznys.info, který přináší obsah a praktické nástroje malým a středním firmám i drobným živnostníkům.

Jednou z nezbytných náležitostí pro podnikání i nezbytným identifikačním znakem je sídlo. Abychom byly přesní tak termín "sídlo firmy" je formálně svázán jednoznačně s právnickými osobami - společnostmi, zatímco u živnostníků se používá termín "místo podnikání". V praxi se však často používá sídlo firmy právě i pro podnikatele.

Firmy mají zpravidla svoje sídlo buď ve svých kancelářích, výrobní podniky je uvádějí v místě své výroby. V určitých případech, podniká-li společnost z bytových prostor, může být jako sídlo firmy uváděna adresa tohoto bytu.

"Sídlo právnické osoby nesmí být v bytě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti," uvádí doslova Občanský zákoník (§19c). V překladu to znamená, že sídlo může být umístěno v bytě, ale musí to být slučitelné s povahou a rozsahem činnosti společnosti. Navíc pokud se jedná o byt ve vlastnictví někoho jiného než podnikatele, je třeba získat souhlas majitele.

V praxi obchodní rejstříky tolerují sídlo společnosti v bytě, nicméně soudní úředníci mohou kdykoliv přistoupit ke striktním výkladům tohoto ustanovení, které toto dovolují pouze ve výjimečných případech. A z využití bytu může plynout další důsledek v podobě vyšší daně z nemovitosti. Ta může být až 15x vyšší, pokud je na převažující části podlahové plochy provozována podnikatelská činnost.

Navíc existují i další nevýhody, které podnikání z bytu přináší. Může totiž postupně ztížit kontakt se zaměstnanci, obchodními partnery a veřejností, ohrozit soukromý majetek podnikatele a může také poškozovat celkový obraz a pověst firmy.

Podle čeho se řídit při výběru sídla firmy, kde všude musí být sídlo uvedeno, nebo co dělat při změně najdete v následujícím článku.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.