Začínali v roce 2006, Jan Podhrazsky dodal znalosti a nadšení pro létání, jeho společníci peníze. Na start nového podnikání potřebovali desítky milionů korun. Jen vývoj lehkého letadla pro dva lidi s názvem Ellipse Spirit spolkl zhruba 20 až 30 milionů korun.

"Létal jsem na větroních, můj společník přišel s nápadem na stavbu ultralightů. Přišli jsme na to, že letadla nemusí být jen zábava, ale i byznys," říká pro IHNED.cz šéf firmy A2 CZ Podhrazsky.

"Mysleli jsme si, že když si koupíme CNC stroj, naučíme se s ním během chvilky frézovat a za rok budeme mít hotové letadlo. Přišlo zklamání, když jsme po roce práce měli hotovou první formu na výškovku a vyfrézovaný trup. Měli jsme ale tehdy omezený rozpočet," říká v rozhovoru v hangáru na letišti v Šumperku Jan Podhrazsky, vystudovaný ekonom-strojař.

V roce 2008 přišla krize a na vývoj letadla nebyly peníze. Podhrazsky řídil firmu na letadla "externě" o sobotách a nedělích. Na dílně byli tehdy jen dva lidé. "Postupně jsme dělali modely forem křídel a trupu, to byl už rok 2009. O rok později jsme pořídili hangár v Šumperku. Tady jsme už začali první kompletaci," doplňuje šéf firmy.

V roce 2011 poprvé vystavoval prototyp letadla v Německu, tehdy ještě nelétal. "Byl to úspěch. Po měsíci a půl jsme konečně letadlo dodělali. Naučili jsme ten stroj létat. V roce 2012 jsme začali budovat dealerskou síť, první kontakty proběhly ve Francii. Z poslední výstavy máme zhruba deset vážných zájemců," říká Podhrazsky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru