Schodek státního rozpočtu na rok 2014 by mohl dosáhnout až 112 miliard korun. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí v demisi Jan Fischer. Původně vláda počítala se schodkem 110 miliard korun.

"Nemusí to (110 miliard korun) být konečné číslo. Pro mě jediné konečné číslo, mantra, jsou tři procenta podílu deficitu na HDP, což nesmí být překročeno," řekl Fischer s tím, že taková hranice leží za 113 miliardami korun. "112 miliard se nám tam tedy těsně vejde," podotkl Fischer.

Vláda se podle Fischera domnívá, že vývoj ekonomiky by mohl být v příštím roce lepší než odhadovaný růst o 0,8 procenta. "Pracujeme s tempem 1,3 procenta," řekl. Na daňových výnosech to podle něj znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc.

Ministr dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá s navýšením plateb pro státní pojištěnce ve výši 3,7 miliardy korun. "Tedy ne 5,7 miliardy, které požaduje ministr zdravotnictví Martin Holcát," dodal Ficher.

Návrh rovněž počítá s navýšením platů ve státní správě, včetně policistů. Zatím se zvažuje výše růstu jedno, 1,5 a dvě procenta, uvedl Fischer s tím, že on sám se kloní k nárůstu o 1,5 nebo dvě procenta.

V oddíle ministerstva dopravy by podle něj mohlo jít 1,7 miliardy korun na operační program doprava.

O návrhu rozpočtu bude ještě vláda jednat a 20. září ho projedná tripartita, lze tedy očekávat, že vláda rozpočet schválí až poté. Do Poslanecké sněmovny, která je nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září.

Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

Související