Ve své kariéře jsem poznal mnoho politiků, ale teprve nedávno mi došlo, že jen hrstka z nich je opravdu připravena si za svými přesvědčeními – pokud tedy vůbec nějaká mají – skutečně stát.

Ideologie a odvaha zůstaly věcí minulosti. Dle mého názoru je slabinou Evropy fakt, že německá kancléřka Angela Merkelová nemá pro země platící společnou měnou žádné vize. To stojí v přímém protikladu s emocionálním přístupem, který převládal v politickém uvažování v poválečné Evropě. 

Jsem přesvědčen, že by nám racionálnější přístup pomohl, abychom předešli současným problémům, kterým čelíme. Ale samotné proklamování toho, že by Evropská unie měla vést celosvětový ekonomický peloton (což je jedním z důvodů, proč Německo nechce, aby Velká Británie vystoupila z Evropské unie), není vize. Je to rozumný cíl, který podporuji, ale nedosáhneme ho, pokud nenajdeme novou realistickou vizi pro Evropu 21. století.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru