Vláda již v červenci uvedla, že zaměstnanci obdrží zhruba 10 % akcií společnosti. Zbytek má být nabídnut institucionálním investorům a veřejnosti. Jediným omezením pro veřejnost je, že musí nakoupit akcie za nejméně 750 liber (23 tis. Kč). Další akcie si budou moci koupit i zaměstnanci, u kterých je minimální částka omezena na 500 liber.

Proti privatizaci je však odborový svaz pošty CWU, který hrozí stávkou. Obává se, že privatizace způsobí propouštění a zpomalení růstu mezd a omezí některé služby. Royal Mail má zhruba 150 tis. zaměstnanců.

Podle analytiků by privatizace mohla ohodnotit společnost na 2 až 3 mld. liber (61,3 mld. až 92 mld. Kč). Příjmy společnosti v loňském fiskálním roce, který skončil v březnu, činily více než 9 mld. liber a zisk 324 mil. liber před zdaněním. Firmě pomohla přeprava balíků, která výrazně roste díky internetovému prodeji. Naopak přeprava listovních zásilek klesá.

Poštovní pobočky zůstávají ve vlastnictví státu

Royal Mail třídí a dodává dopisy a balíky. Její součástí není národní síť poštovních poboček Post Office, která nabízí poštovní, finanční a další služby. Firma Post Office je samostatná s nezávislým vedením a není na prodej, připomněla BBC.

Současná privatizace je již čtvrtým pokusem o prodej společnosti. V uplynulých 19 letech všechny pokusy o prodej firmy ztroskotaly kvůli sporům uvnitř vládnoucí většiny, která se bála, že prodej vážené instituce bude mít negativní dopad na stranu ve volbách, napsala agentura Reuters.

Ministr pro obchod a podnikání Michael Fallon uvedl, že privatizace je závěrečným krokem v modernizaci firmy a otvírá dveře novým investicím. Mezi investory je podle něj o akcie firmy dostatečný zájem, což ukazuje, že prodej akcií je správné rozhodnutí.

Historie Royal Mail spadá do roku 1516. Veřejný poštovní úřad pak byl zřízen v roce 1660. První lepicí poštovní známky byly zavedeny v roce 1840.

Související