Ten je součástí společného evropského programu Joint Technology Initiative, na nějž v příštích sedmi letech v rámci partnerství soukromého, vládního a vědeckého sektoru půjde 22 miliard eur.

„Spolu s italským Piaggio Aero Industries jsme byli vybráni jako reprezentanti skupiny malých letadel a dostali jsme se mezi šestnáct zakládajících partnerů celého projektu,“ řekl týdeníku Ekonom Petr Štěrba, šéfkonstruktér a zástupce ředitele Evektoru. Na „Čisté nebe 2“ Evropská komise spolu s firmami v příštích letech vyčlení nejméně 3,6 miliardy eur.

Evektor se má soustředit na menší „výsek“ projektu, jemuž rozumí nejvíce – na malá letadla. „Odhaduji, že do České republiky na segment malých letadel, v němž jsme silní, by mohlo v dotacích přitéct kolem 15 milionů eur,“ říká Štěrba. Připojí se i další české firmy z oboru, jako je Aircraft Industries či První brněnská strojírna Velká Bíteš.

Výsledkem mají být konkrétní produkty a inovace. „Je to například oblast motorů, kde se zaměřujeme na dieselový motor a malý turbínový motor. V oblastech systémů máme zájem o pasivní i aktivní tlumení hluku, pokročilý interiér letounu nebo o generování a řízení spotřeby elektrické energie na palubě nebo sledování stavu konstrukce,“ říká za Evektor Petr Štěrba.

Z Česka se do projektu Čisté nebe zapojí i Výzkumný a zkušební letecký ústav. „Peníze se nerozmělní do stovek malých dílčích výzkumných projektů, které končí nějakou výzkumnou zprávou, ale na konci mají být kompletní, někdy i letuschopné demonstrátory. Výstupy jsou velmi konkrétní. Pro firmy to má enormní význam,“ říká Karel Paiger, vedoucí oborové kontaktní organizace pro letecký výzkum.

 


 

obalka ekonom 372013O dalších firmách a institucích, které získají na vývoj část z miliardových příspěvků EU, si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru