Ten je součástí společného evropského programu Joint Technology Initiative, na nějž v příštích sedmi letech v rámci partnerství soukromého, vládního a vědeckého sektoru půjde 22 miliard eur.

„Spolu s italským Piaggio Aero Industries jsme byli vybráni jako reprezentanti skupiny malých letadel a dostali jsme se mezi šestnáct zakládajících partnerů celého projektu,“ řekl týdeníku Ekonom Petr Štěrba, šéfkonstruktér a zástupce ředitele Evektoru. Na „Čisté nebe 2“ Evropská komise spolu s firmami v příštích letech vyčlení nejméně 3,6 miliardy eur.

Evektor se má soustředit na menší „výsek“ projektu, jemuž rozumí nejvíce – na malá letadla. „Odhaduji, že do České republiky na segment malých letadel, v němž jsme silní, by mohlo v dotacích přitéct kolem 15 milionů eur,“ říká Štěrba. Připojí se i další české firmy z oboru, jako je Aircraft Industries či První brněnská strojírna Velká Bíteš.

Výsledkem mají být konkrétní produkty a inovace. „Je to například oblast motorů, kde se zaměřujeme na dieselový motor a malý turbínový motor. V oblastech systémů máme zájem o pasivní i aktivní tlumení hluku, pokročilý interiér letounu nebo o generování a řízení spotřeby elektrické energie na palubě nebo sledování stavu konstrukce,“ říká za Evektor Petr Štěrba.

Z Česka se do projektu Čisté nebe zapojí i Výzkumný a zkušební letecký ústav. „Peníze se nerozmělní do stovek malých dílčích výzkumných projektů, které končí nějakou výzkumnou zprávou, ale na konci mají být kompletní, někdy i letuschopné demonstrátory. Výstupy jsou velmi konkrétní. Pro firmy to má enormní význam,“ říká Karel Paiger, vedoucí oborové kontaktní organizace pro letecký výzkum.

 


 

obalka ekonom 372013O dalších firmách a institucích, které získají na vývoj část z miliardových příspěvků EU, si můžete přečíst v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku