Senátoři schválili nový zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru. Sníží se objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Zákon má pomoci potírat nelegální alkohol, a také s ním spojené daňové úniky. Předloha míří k podpisu prezidenta.

Senát v doprovodném usnesení na návrh předsedy hospodářského výboru Jana Hajdy (ČSSD) žádá, aby stát kontroloval obchod s metylalkoholem, prověřoval minimální cenu alkoholu a zavedl evidenci jeho nákupů a prodejů, tedy registrační poklady. Vláda by podle horní komory také měla přehodnotit systém kaucí, které prý mohou být likvidační pro malé výrobce.

"Rozumím doprovodnému usnesení," uvedl ministr financí v demisi Jan Fischer. Zatímco zavedení registračních pokladen podpořil, systém kaucí by se podle něho zatím měnit neměl.

Senátoři Petr Bratský (ODS) a Jaroslav Palas (SPOZ) volali po změně koncepce kontrolních pásek. Podle nich by se z ní měla stát cenina, která by stejně jako u cigaret už obsahovala spotřební daň. Fischer k tomu uvedl, že náhrada ztracené pásky v hodnotě 44 haléřů bude stát 50 korun.

Nejvýše litr, u lahví maximálně tři litry alkoholu

Zákon snižuje nejvyšší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Nyní je možné prodávat až šestilitrové balení. Třílitrové lahve s alkoholem nebude možné prodávat v místech, kde se prodává rozlévaný alkohol, tedy ve výčepech a barech.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům. Restauratéři budou moci mít v provozovně otevřenu vesměs jen jednu lahev od každého druhu tvrdého alkoholu.

Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru. Kontrolní pásky na lahvích budou muset být tištěny na ceninovém papíře s ochrannými prvky a musí být nalepeny tak, aby lahev nešlo otevřít bez jejich porušení. Místo, kde se bude líh značit, bude muset být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci na dálku a nepřetržitě sledovat, zda se líh značí v souladu se zákonem.

Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25.000 kusů pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů. Bude možná také bankovní záruka.

Senát bude schvalovat i další související normu, která zavádí koncese pro prodejce lihovin. Na program by se měla dostat v pátek.

Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl prohibici. Na otravu jedovatým metanolem zemřely čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru