Josef Novák (58)

- Vystudoval Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze.
- Veba je jeho prvním a jediným zaměstnavatelem.
- Začínal jako referent marketingu, po vojně se stal vedoucím prodeje, pak ve svých 29 letech výrobním a obchodním náměstkem. Generálním ředitelem a předsedou představenstva je od roku 1992.
- Je jedním ze šesti podílníků společnosti Incot, jež Vebu vlastní.
- Je prezidentem Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu.

Broumovská textilka Veba vyváží na trh, který je od toho evropského hodně odlišný. Do Afriky. Generální ředitel Josef Novák soudí, že Afričané se svých tradičních oděvů nevzdají. Firma se ovšem chce prosadit i na jiných trzích.

Jak na vaši firmu dopadají současné nepokoje v Egyptě?

Naše hlavní trhy jsou v subsaharské západní Africe a Egypt mezi ně nepatří. Na druhou stranu se však Egypt řadí mezi naše významné dodavatele přízí. Chaos, který tam postupně sílí, může ovlivňovat schopnost dodávat přízi včas. Navíc v byznysu člověk nikdy neví. Připomněl bych události v Libyi, kdy jsme si také mohli říkat, že se vlastně nic neděje, protože to pro nás není významný odběratel. Jenže Libye měla vliv na Mali, což je náš významný trh, a vývoj v Libyi vyústil v destabilizaci Mali. Dnes tedy nemůžeme predikovat, jaké budou důsledky egyptských událostí, ale bezprostřední ohrožení necítíme.

Africký kontinent se mění, Číňané a Arabové tam přinesli peníze a mnohé africké země se začaly rozvíjet. Myslíte si, že české ministerstvo zahraničí dostatečně vnímá význam subsaharské Afriky?

V teoretické rovině ano. Prognóza pro Afriku je dynamická a je celkem logické, že nemůže navěky zůstat tím jediným globálním zanedbaným dvorkem. Dnešní Afrika se vzdor různým tenzím a nerovnováhám překotně rozvíjí. Dochází k urbanizaci a vzniká tam střední třída, byť mezi parametry africké a evropské střední třídy stále existuje značný rozdíl. Roste tam spotřeba a možnosti pro byznys. To se všeobecně ví, ale druhá otázka zní, jak český stát pomáhá při otevírání dveří podnikatelům. Domnívám se, že předchozí vládní garnitury dělaly spíše opak, zejména tím, že uzavíraly naše velvyslanectví. Nyní se zdá, že přichází trochu jiný trend.

Nehrozí Evropanům, že veškeré příležitosti v Africe přenechají Číňanům?

Číňané a Arabové investují v Africe nejen do těžby surovin, ale například také do půdy. Číňané mají před Američany i Evropany v tomto ohledu náskok, protože vztahy zjednodušili na byznys a nechávají stranou politické otázky a lidská práva. Nicméně koexistence neprobíhá úplně hladce. Číňané sice přinášejí projekty, ale zároveň je do značné míry sami realizují, protože mají vlastní disciplinovanou pracovní sílu s návyky, které si tamní populace zatím neosvojila. Ti Afričané pak mají pocit, že Číňané nejenže žijí z jejich přírodního bohatství, ale ještě jim berou práci. Některé státy proto zavádějí protičínská opatření. Není to tedy tak, že by v obchodu s Afrikou mohli v budoucnu uspět jen Číňané.

 


 

obalka ekonom 262013- Jak se daří českému výrobci expandovat na Blízký východ?

- A jaké jsou letošní tržby textilky Veba Broumov?

Celý rozhovor s šéfem společnosti Veba Broumov Josefem Novákem najdete v novém čísle týdeníku Ekonom. Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru