Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) v průběhu srpna vzrostla o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI70 tedy aktuálně dosahuje úrovně 3,09 %. Od letošního května resp. června, kdy sazby klesly na historické minimum (2,97 %) tak sazby vzrostly o více než desetinu procentního bodu. V meziročním srovnání však hypotéky stále zůstávají výrazně levnější.

Loni touto dobou index GOFI70 dosahoval hodnoty 3,50 %. Rozdíl ve splátce 2 milionové hypotéky s 20 letou splatností činí 417 Kč.

Úrokové sazby hypoték srpen 2013

Podobným směrem se posunují také hypotéky do 85 % LTV, jejichž průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla z 3,18 % na 3,22 %. Nejvýraznější posun potom zaznamenaly hypotéky do 100 % LTV, které banky v srpnu v průměru nabízely se sazbou 4,41 %, přičemž v předchozím měsíci to bylo 4,34 %. V porovnání s loňským srpnem jsou nyní sazby 100% hypoték o 6 desetin procentního bodu níže. Index GOFI100 tehdy činil 5,01 %.

Zatímco fixní sazby již dva měsíce v řadě rostou, variabilní sazby stále vykazují stagnaci. Až na Českou spořitelnu, která však své sazby upravila jen nepatrně, žádná z dalších bank variabilní sazby neměnila. Takže index GOFI 70 VAR i v srpnu zůstal na hodnotě 2,50 %. Díky rozdílnému směřování fixních a variabilních sazeb vzrostl rozdíl mezi indexy na 0,59 %. Historický vývoj rozdílu mezi fixními a variabilními sazbami ilustruje následující graf.

Fixní vs variabilní sazby hypoték srpen 2013

Srpnová data opět potvrdily náš pohled publikovaný v předchozích měsících, kdy jsme říkali, že „úrokové dno je již za námi“ a sazby se vrací zpět nad 3 procent. To co signalizovaly naše indexy, se nyní potvrdilo také v případě reálně sjednávaných hypoték. Poslední data serveru hypoindex.cz říkají, že průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték v červenci vzrostla z 2,95 % na 3 % (souhrnný ukazatel HYPOINDEX).

5Y

Příčinou nárůstu sazeb je podle našeho názoru zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu, ze kterého především menší banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů. Září proto podle našeho názoru přinese další mírný nárůst úrokových sazeb. Konkurenční boj, jak se v tuto chvíli zdá, se banky pokouší přenést do oblasti poplatků. 3Y

Hned několik bank v tuto chvíli nabízí hypotéku bez poplatku za vyřízení úvěru nebo s odpuštěním poplatku za odhad ceny nemovitosti. Z naší zkušenosti si však dovolujeme odhadnout, že některá z bank naruší dosavadní status quo a konkurenční boj se v září a říjnu rozhoří nanovo.

Podle našeho názoru přistupují banky k navyšování úrokových sazeb také z toho důvodu, že chtějí preventivně navýšit rizikové marže, a to pro případ budoucího zhoršení situace domácností. Úrokové sazby postupně klesaly od poloviny roku 2009, což je v historii našeho hypotečního financování nejdelší perioda poklesu úrokových sazeb, více než 4 roky.

Marže bank se dostaly pod velký tlak a banky v současné době operují s historicky nejnižšími maržemi. Tento fakt se budou banky snažit zvrátit také proto, že letos většina bank zrušila poplatek za správu úvěru a přišla tak o nezanedbatelný zdroj výnosů.

Klientům zvažujícím pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotéky v současnosti doporučujeme podat si žádost o úvěr za současných úrokových podmínek blízko historických minim, případně využít některé z možnosti rezervace úrokové sazby.

Zdroj: GOLEM FINANCE, Česká národní banka, banky, www.patria.cz

Porovnání aktuálních sazeb hypoték a refinancování naleznete na hypotéční kalkulačce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru