Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 297 korun na 24 953 korun. To je o 1,2 procenta více než loni. Tak dobrá zpráva to ovšem není.

Reálně, po odečtení inflace, se mzda lidem snížila o 0,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr.

Medián mezd ve druhém čtvrtletí meziročně stoupl o 1,3 procenta na 20 944 korun. U mužů medián činil 22 769 korun, u žen byl 18 836 korun.

"80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 9986 Kč a 40 301 Kč," uvedli statistici ve své zprávě.

Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 1,5 procenta, objem mezd zůstal na stejné úrovni jako ve druhém čtvrtletí minulého roku a počet zaměstnanců poklesl o 1,2 procenta.

V podnikatelské sféře ČSÚ zjistil nárůst průměrných mezd nominálně o 1,1 procenta a reálný pokles o 0,4 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda nominálně o 1,9 procenta a reálně stoupla o 0,4 procenta.

Za celé první pololetí stoupla průměrná mzda meziročně o 101 korun na částku 24 503, tedy o 0,4 procenta. Spotřebitelské ceny stouply za uvedené období o 1,7 procenta, reálně se tak v pololetí průměrná mzda snížila o 1,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru