Chytré telefony otevřely bránu novému průmyslu. Vytváření nejrůznějších aplikací už zdaleka není jen záležitostí několika tisíc lidí.

V průmyslu s programy pro chytré telefony se ročně protočí deset miliard eur. A jak píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung, během posledních pěti let navíc tento nenápadný průmysl vytvořil jen v Evropě na 800 tisíc pracovních míst. Víc než pětina světové produkce aplikací přitom pochází z Evropské unie. 

Z toho zhruba 530 tisíc lidí má práci přímo ve vývoji aplikací, zbývající část pracovních míst pak vznikla díky aplikacím návazně v dalších oblastech jako třeba v marketingu nebo designu. To vyplývá z aktuální studie, kterou zpracovala Asociace pro konkurenční technologie

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Autoři zprávy sice upozorňují, že nový obor sice vytváří statisíce pracovních míst, zároveň se ale často jedná o velmi málo placené pozice. 

To by se ale mělo brzy změnit. Obrat na trhu s aplikacemi totiž roste podobně ještě rychleji než prodeje chytrých telefonů. A například v Asii, Latinské Americe či Africe jsou nárůsty ještě vyšší, a vytvářejí tak obrovský trh pro nové aplikace. 

V Evropské unii má telefon s přístupem na internet už polovina lidí a ročně se množství smartphonů mezi Evropany zvyšuje o deset procent. Chytré telefony už ovládly i tuzemský trh. Téměř každý třetí telefon v Česku už je právě smartphone.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru