Slovenský stát převzal od Energetického a průmyslového holdingu (EPH) 49procentní podíl ve Slovenském plynárenském průmyslu (SPP), a plně tak ovládl největší plynárenský podnik na Slovensku.

Informoval o tom mluvčí EPH Daniel Častvaj. Podle slovenských Hospodárských novin tak slovenský stát získá možnost určovat ceny plynu pro odběratele.

EPH si zachová 49procentní podíl v dceřiných společnostech SPP, které se zabývají distribucí plynu, tedy SPP-distribúcia a Eustream. V obou firmách si česká firma udrží i manažerskou kontrolu.

Transakce je pro Křetínského EPH výhodná. Zatímco matka SPP, která má na starosti jednání s Gazpromem a prodává plyn domácnostem a firmám, hospodaří se ztrátou, dceřiné firmy jsou ziskové.

O převzetí podílu v mateřské firmě SPP rozhodla ve středu slovenská vláda na návrh ministra hospodářství Tomáše Malatinského.

Premiér Robert Fico si od získání úplné kontroly nad firmou slibuje, že se mu podaří snížit ceny energií, což označuje za jednu z priorit svého kabinetu. Slovenský stát při získání kontroly nad SPP převezme od EPH také dluh ve výši 59 milionů eur (1,5 miliardy Kč), což by podle vládních představitelů měla být jediná cena za nabytí akcií plynárenské firmy.

Původně Slovensko odhadovalo, že za akcie SPP zaplatí 60 milionů eur.

Na několik let je podle Fica garantované, že ztráty z prodeje plynu domácnostem budou kompenzované z prodeje získaného rezervního plynu. 

"Máme zároveň ambici jednat s ruskou stranou, aby se v dalších letech ztráta snížila na polovinu, tedy fungování bude podstatně efektivnější než doteď," uvedl Fico.

EPH oznámil, že rozhodnutí slovenské vlády o využití práva na převzetí akcií respektuje. "SPP je společností s mimořádnou historií, prestiží a silným tržním postavením. Bylo pro nás ctí, že jsme mohli v této společnosti působit," uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.  

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 "Stát náš podíl přebírá za z jeho pohledu velmi atraktivních podmínek. V rámci celkové spolupráce mezi Slovenskou republikou a EPH považujeme za správné, že odpovědnost za tvorbu cen plynu na Slovensku přebírá stát. Naopak v ostatních společnostech skupiny SPP chceme spolupráci se státem dále dlouhodobě rozvíjet," dodal.

EPH získal 49procentní podíl a manažerskou kontrolu v SPP od firem E.ON a GDF Suez letos v lednu. Český holding vyplatil německé a francouzské skupině za jejich podíly celkem 2,6 miliardy eur.

EPH je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v České republice. Skupina zahrnuje více než 30 podniků působících v oblasti těžby hnědého a černého uhlí, výroby elektřiny a tepla, distribuce a dodávky tepla, obchodu s elektřinou a plynem a dalších oblastech energetiky. V těžbě hnědého uhlí zaujímá EPH třetí pozici v Německu, kde vlastní společnost Mibrag, jejíž produkce loni činila zhruba 19 milionů tun.

Akcionáři EPH jsou skupina PPF s podílem 44,44 procenta, dále společnost J&T s podílem 37,04 procenta a podnikatel Daniel Křetínský, který vlastní 18,52 procenta akcií.