Desetitisíce žalob o poplatky za úvěrové a hypoteční účty mají zádrhel. Plné moci, které lidé dali přes Poplatkyzpět.cz společnosti BSP Lawyer Partners, aby vymohla od bank poplatky, jsou totiž neplatné. 

"Jsou tu tisíce žalob s neplatnými plnými mocemi. Jedná se o ty případy, které šly přes BSP Lawyer Partners," řekl pro IHNED.cz zdroj z Obvodního soudu pro Prahu 4. 

Soud neuznal totiž konstrukt, kdy lidé dali plnou moc zmíněné společnosti a ta dál zplnomocnila advokáta Petra Tomana z kanceláře Toman, Devátý & partneři. Žaloby, které nyní jsou u soudu Prahy 4, se tak přinejmenším zdrží.

BSP Lawyer Partners totiž nyní musí postupně od lidí vyžádat správnou plnou moc. V každém jednotlivém případě, u kterého je již soudní rozhodnutí, na to má ale jen deset dní. Pokud to nestihne, bude řízení zastaveno. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"Ze zákona musíme vyzvat žalobce o doplnění správného dokumentu. Tím se vše samozřejmě dál protáhne," dodává zdroj ze soudu, který si nepřál být jmenován. Celé usnesení soudu s odůvodněním je zveřejněno na ceskepoplatky.cz

"Tímto postojem se soud Prahy 4 pouze snaží šikanovat spotřebitele a zvýhodňovat nadnárodní bankovní domy. Pouze obvodní soud pro Prahu 4 rozporuje platnost plné moci, ostatní soudy ji plně respektují. Soud Prahy 4, který by měl z podstaty věci chránit spotřebitele, tak tímto rozhodnutím se lze domnívat, že se mohl nechat ovlivnit právními kancelářemi jednajícími ve prospěch bank," uvedl k tomu Daniel Paľko, předseda představenstva BSP Lawyer Partners.

Pod zmiňovaný obvodní soud přitom spadají případy České spořitelny, GE Money Bank, UniCredit Bank či Raiffeisenbank.

Advokát Petr Toman doplnil, že ostatní soudy, které řeší stejné žaloby, platnost totožných plných mocí nezpochybňují. "Přístup některých soudců Obvodního soudu pro Prahu 4 je obtížně srozumitelný," dodal Toman.

K hromadným výzvám, které požadují po bankách vrácení poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů, se připojilo během prvních měsíců letošního roku přes 340 tisíc lidí. Z nich na soudy již přišlo zhruba 40 tisíc žalob. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru