Česko ztrácí další primát. Po mnoha letech, kdy se největší tuzemská energetická společnost ČEZ držela na prvním místě jako nejhodnotnější firma ve střední a východní Evropě, se loni propadla na místo třetí.

Zatímco v roce 2011 vévodila pořadí s tržní kapitalizací 16,5 miliardy eur, loni se tato hodnota snížila na 9,5 miliardy eur a před ČEZ se dostaly dvě velké polské banky s podobnými názvy – PKO Bank Polski a Bank Pekao.

Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku 500 největších společností střední a východní Evropy, který každoročně připravuje společnost Deloitte z dat agentury Reuters.

Důvodem je pokles akcií ČEZ, které se v půlce roku 2011 prodávaly ještě za 950 korun a o rok později za 700. Dolů je táhne především pokles cen silové elektřiny na evropských burzách. Tento týden se dostaly blízko osmiletým minimům na 433 korun a je téměř jisté, že si v hodnocení za letošek ještě pohorší.

Na osmém místě podle tržní kapitalizace je Komerční banka, proti loňsku si polepšila o jednu příčku.

Zatímco tržní kapitalizace počítá hodnotu akcií firmy, hlavní žebříček Top 500 řadí největší společnosti podle tržeb. 

V čele regionálních lídrů stojí zpracovatelé ropy – polský PKN Orlen a druhý maďarský MOL. V první desítce jsou dvě české firmy – třetí je Škoda Auto a šestý ČEZ. Stejné pozice obsadily firmy i loni.

Tržby rostou pomaleji

Zatímco minulý žebříček vypadal, jako že žádná krize není – Škoda měla tržby větší o 18 procent, ČEZ o 8 procent – ten poslední tak optimistický není. Tržby v roce 2012 oproti 2011 rostly u Škody o 1,8 procenta, u ČEZ o procento.

Na 11. místě je podle tržeb česká dcera německé energetiky RWE a na 20. místě je Agrofert českého miliardáře a možná budoucího politika Andreje Babiše. Tržby Agrofertu rostly o velmi slušných deset procent, loni ale o třicet. Loni byl devatenáctý.

Pro zajímavost, v žebříčku figurují samostatně ČEZ Prodej (43.) a ČEZ Distribuce (75.). Kdyby se jejich dohromady pět miliard tržeb připočetlo, vmáčkl by se ČEZ na třetí místo před Škoda Auto.

Do žebříčku 500 největších firem regionu podle tržeb se letos dostalo 87 českých firem, o 3 více než loni.

Před rokem se jako poslední do pětistovky vešla síť čerpacích stanic Tank Ono na 489. místě, letos si polepšila na 450. pozici. 

Posledním zástupcem z Česka je v letošním ročníku výrobce pneumatik Continental na 483. místě.

Kompletní žebříček 500 největších firem střední a východní Evropy 2013 najdete ve středečních HN.Čtěte více v Hospodářských novinách


Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru