Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů. Podle úterního sdělení obou firem za ni dá 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard Kč). Microsoft je už dva roky softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech ale finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů.

Na nákup, který spoustu odborníků překvapil svým načasováním, začaly hned od zahájení obchodování reagovat evropské burzy. Akcie finského výrobce na nich připsaly okolo 40 procent. Jedna akcie se v úterý ráno středoevropského času prodávala až za 4,36 eura. Stejně jako cena za kus dosáhly dlouhodobých rekordů i objemy obchodů. 

Trh s mobilními telefony

Finská Nokia po ztrátě vedoucí pozice na trhu s mobilními telefony stále více zaostává za jihokorejským konkurentem Samsung.

Tržní podíl Nokie se v letošním druhém čtvrtletí snížil na 14 procent z téměř 20 procent před rokem. Podíl Samsungu naopak stoupl na téměř 25 procent z loňských 21,5 procenta.

Prodeje za 2.čtvrtletí 2013

firma prodeje (v mil.) podíl (v %)
1 Samsung 107,5 24,7
2 Nokia 61,0 14,0
3 Apple 31,9 7,3
4 LG 17,0 3,9
5 ZTE 15,3 3,5
6 Huawei  11,3 2,6
7 Lenovo 11,0  2,5
8 TCL 10,1  2,3
9 Sony  9,5 2,2
10 Yulong 7,9 1,8
  Ostatní 152,7 35,1
  Celkem 435,2  

Zdroj: Gartner, ČTK

"Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i zákazníci obou společností," uvedl ve sdělení šéf Microsoftu Steve Ballmer. Dodal, že od akvizice si slibuje posílení podílu své firmy na trhu mobilních telefonů a zvýšení zisků na tomto poli. Microsoft za divizi mobilních zařízení finské Nokie zaplatí méně než před dvěma lety za telekomunikační službu Skype. Ta stála firmu 8,5 miliardy dolarů.

Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Podle některých analytiků by se dokonce mohl stát novým šéfem Microsoftu.

Rozšířené tvrzení, že Elop přišel do Nokie z Microsoftu právě kvůli provedení této akvizice, se v úterý snažil vyvrátit předseda představenstva finského výrobce Risto Siilasmaa. "Proces prodeje jsem vedl já. Celou dobu se jednalo o rozhodování představenstva," řekl Siilasmaa pro Financial Times s tím, že od počátků jednání na konci ledna se představenstvo v této záležitosti sešlo více než padesátkrát.

Ať tak či tak spolu s Elopem do Microsoftu odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32 tisíc - tedy více než třetina - zaměstnanců Nokie. Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Microsoft podle agentury AP za samotnou divizi Nokie zaplatí 3,79 miliardy eur. Dalších 1,65 miliardy eur vynaloží za desetiletou licenci na užívání patentů Nokie, kterou bude moci později prodloužit. V rámci transakce získá Microsoft mimo jiné značku Lumia. Microsoft doufá, že transakci dokončí začátkem příštího roku.

Někdejší jednička se snaží brzdit pád Lumiemi

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple a Samsung.

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly o zhruba čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent.

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný její tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu. Nokia po nástupu nového výkonného šéfa Stephena Elopa v roce 2010 snižuje náklady a rozprodává majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru