Žádání o úvěr může být i v Česku brzy spojené s podrobnou lustrací profilů na sociálních sítích, včetně zjišťování osobních údajů a přátel. Na českém trhu funguje úvěrová společnost, která na prověřování stovek dat z digitální stopy klientů na internetu staví svůj hodnotící systém. A teď chce robota, který žadatele o půjčku hodnotí, nabízet dalším firmám na trhu.

Kredito24, která je dceřinou firmou německého Kreditechu, se věnuje poskytování rychlých on-line půjček s krátkou splatností a vysokým úrokem. A k tomu využívá právě takzvaný scoringový systém od své německé matky. Díky němu Kredito24 rozhoduje o poskytnutí, či neposkytnutí půjčky bez toho, aby do celé operace byla zapojena "živá" osoba.

Automat nahrazuje analytika i dosud klasické hodnotící parametry, zcela bez lidského přičinění rozhoduje, zda půjčku poskytnout.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru