Složenky za energii budou jednou rozhodovat volby v Německu, říká český velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Za necelé tři týdny se v Německu rozhodne, kdo povede nejdůležitějšího obchodního partnera Česka dál. 

Ať už to bude kdokoli, jedním z ústředních témat nové vlády bude energetika. To ale nemusí být jen sporným bodem v česko-německých vztazích, ale i příležitostí. Čekají se nové rozsáhlé investice do výstavby přenosových sítí i nových energetických konceptů.

"Naším bytostným zájmem je se k tomuto výzkumu v Německu dostat a rozvíjet tak i naši vědu a výzkum," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Rudolf Jindrák. Velké šance pro subdodávky čekají ale i na firmy. 

Jak se Německo připravuje na spolkové volby a jaký bude podle vás jejich výsledek? 

Volby jsou v Německu nyní dominujícím tématem a kampaň běží na plné obrátky. Spolkové volby se uskuteční 22. září. Nesmíme ale zapomínat ještě na jednu věc, která má přímý vliv na česko-německé vztahy. Tou jsou volby v Bavorsku, které budou o týden dřív. Nepřímo mají vliv i volby v Hesensku, tedy jedné z největších spolkových zemí, které se konají společně se spolkovými volbami. Německo žije tématem voleb. Je to patrné i v oblasti evropské politiky, kde se proto některé věci trochu zpomalily. 

Modelů, jak by volby mohly dopadnout, je několik. Netroufnu si v této fázi říct, jaká bude koalice. Očekávám ale, že CDU/CSU v čele se současnou kancléřkou Angelou Merkelovou volby vyhraje. Pak nastane vyjednávání, kdo bude součástí koalice. CDU/CSU chce sice pokračovat s FDP, ale je otázkou, jestli FDP získá dostatek hlasů. Další možná koalice jsou Zelení a SPD, to ale zatím početně nevychází. Třetí varianta, podle mého soudu pravděpodobná, je velká koalice. Ta by přicházela v úvahu, pokud by se nepodařilo dát dohromady zmíněné formáty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru