Kdyby se všechny minuty provolané prostřednictvím služby Skype spojily do jednoho telefonního hovoru, někdo by musel číslo vytočit před 2,6 milionu let, tedy ještě před odhadovaným příchodem savců rodu homo. Po deseti úspěšných letech ale Skype se 300 miliony aktivních uživatelů čelí silné konkurenci.

Příběh aplikace, která pomohla masám objevit kouzlo hlasové komunikace po internetu, je zajímavý už od počátku. Pikantnost mu dodává fakt, že za vznikem Skype stojí mimo jiné Niklas Zennström a Janus Friis, kteří provozovali „pirátskou“ síť Fastrack s programem KaZaa pro sídlení souborů mezi připojenými uživateli.

Skype vznikl poté, co řada žalob přinutila Zenströma a Januse Friise prodat firmu provozující systém Kazaa. Oba pokračovali v tom, co se naučili – využívání kvalitních protokolů pro propojení velkého počtu uživatelů mezi sebou. První verzi Skype vytvořili Zenström s Friisem ve spolupráci s trojicí estonských vývojářů Ahti Heinlou, Priitem Kasesalu a Jaanem Tallinnem a 29. srpna 2003 ji uvolnili ke stažení.

Skype vyvolal pozdvižení, protože nabízel jednoduchý způsob, jak si psát a volat s lidmi po celém světě bez velkých nároků na připojení k internetu a bez placení drahých mezinárodních hovorů. Podobně jako v případě sítí pro sdílení souborů, jako byl Napster nebo Kazaa, přitom platilo, že čím více lidí síť používalo, tím rychleji a stabilněji vše fungovalo.

Přestože tehdy existovaly aplikace a služby pro volání přes internet, Skype oslovil uživatele jednoduchostí a vyšší kvalitou přenášeného zvuku, hovory byly už před deseti lety kvalitnější a srozumitelnější než v pevné telefonní síti – alespoň při dostatečně rychlém připojení k internetu.

Z nápadu miliardy dolarů

Pouhé dva roky po zveřejnění první verze komunikační aplikace koupila firmu, tehdy registrovanou v Lucembursku (z daňových důvodů tam sídlí celá řada nadnárodních firem působících v Evropě), aukční síň eBay za 2,5 miliardy dolarů a opce na akcie eBaye.

Investice eBaye se původně příliš nevyplatila, v září 2009 prodala firma 65 procent akcií Skype konsorciu investorů za 1,9 miliardy, což celý Skype ohodnotilo na 2,75 miliardy dolarů, jen 250 milionů nad cenou, kterou v eBay za kontrolu Skype zaplatili.

Desátého května 2011 se hodnota Skypu radikálně zvýšila – Microsoft celou firmu odkoupil za 8,5 miliardy dolarů. Před dvěma lety tato akvizice nedávala velký smysl, Microsoft měl vlastní silnou komunikační platformu MSN Messenger / Windows Live Messenger.

Teprve letos nahradil Microsoft Live Messenger právě Skypem. Zda se Microsoftu vyplatilo dát asi 12 dolarů za každého registrovaného uživatele je otázka, na kterou je nejasná odpověď. Podle hodnoty akcií Microsoftu nepřinesla akvizice Skypu výrazný pozitivní efekt. Dopad však Skype má na globální telekomunikační trh – podle statistik společnosti TeleGeography ovládá více než třetinu mezinárodních hovorů.

Integrace s Windows dílem z Prahy

Dva roky pod vedením Microsoftu znamenaly zásadní změnu v technologii. Microsoft převedl Skype z peer-to-peer architektury na tradiční službu hostovanou v datových centrech, respektive na službu cloudovou. To znamenalo odstranění potenciálních potíží s připojením v některých sítích a spolehlivější poskytování placených služeb pro volání ze Skype do běžné telefonní sítě a naopak.

Další výrazná změna přijde 17. října, kdy Microsoft uvolní novou verzi Windows. Skype je i díky práci české pobočky přímou součástí Windows 8.1, kde mimo nabídku hlasových hovorů a videohovorů nahradí stávající aplikaci pro posílání textových zpráv.

Pobočku v Praze má Skype od roku 2007, jde o jednu z pěti evropských poboček firmy, která má i nezbytné sídlo v Palo Altu v Silicon Valley. V Praze firma původně zaměstnávala 14 inženýrů a plánovala zvýšit jejich počet až na třicet. Dnes v Praze pro Skype pracuje desetkrát větší tým. Od začátku pobočku vede Philippe Bernard, šéfem vývoje je od ledna 2012 Tomáš Vocetka, který dříve vedl vývoj softwaru v pražské pobočce HP.

Silná konkurence v mobilech

Skype má asi 700 milionů registrovaných a 300 milionů aktivních uživatelů. Tato čísla jsou velká, ale vliv Skypu spíše oslabuje kvůli nástupu konkurence. Stejný počet aktivních uživatelů má aplikace WhatsApp, která nabízí pouze zasílání vzkazů – včetně obrázků, videoklipů a zvukových klipů, ale neumožňuje přímou komunikaci. Na oslovení 300 milionů uživatelů stačila aplikaci WhatsApp třetina času, který potřeboval Skype.

Přímou konkurenci pro Skype však představuje zejména FaceTime pro zařízení od Applu a služba Hangouts od Googlu, která je dostupná na všech počítačích s webovým prohlížečem, ze zařízení s iOS a hlavně na drtivé většině z téměř miliardy zařízení s Androidem.

Integrace do Windows 8.1 dá Microsoftu šanci oslovit nové uživatele, ale trh s PC se pomalu propadá, zatímco počet chytrých telefonů a tabletů roste, a tam Skype naráží na nevýhodu – zatímco Facetime a Hangouty jsou v každém novém zařízení od Applu nebo v zařízeních se systémem od Googlu, Microsoft zatím Skype do Windows Phone neintegroval, aplikaci si uživatelé musejí stáhnout sami.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru