„Dosud se transplantovala vlastní kostní tkáň, což traumatizuje pacienta a často neumožní přesnou rekonstrukci původního tvaru. Novým trendem je vytvořit materiál, který de facto prolne s živou tkání a umožní rekonstrukci původního tvaru,“ podotýká David Salamon z vědecko-výzkumného centra CEITEC VUT, který bude mít přípravu záplaty na starosti.

Právě on přišel s nápadem, aby se do mikroskopických keramických granulek využívaných při opravách čelisti udělal otvor. Tento kanálek umožňuje průchod živin a bude využitelný také pro dopravování léků.

Češi na projektu financovaném Evropskou unií spolupracují s německými, švédskými, španělskými, a dokonce i čínskými vědci. Práci zahájí po společném setkání příští týden. Do Brna v následujících třech letech přiteče deset milionů korun, celkový rozpočet projektu je v přepočtu 60 milionů korun.

Čelist z 3D tiskárny

Na jihu Moravy se má především „ladit“ přesný tvar mikrogranulek a velikost kanálku. Ten bude následně možné vyplnit biopolymerem vyvinutým v Německu, který podporuje růst buněk. Drobná poškození čelisti by se mohla jednoduše záplatovat tím, že by lékaři na příslušné místo vložili prášek mikrogranulek a nechali je, ať ho opraví.

„Větší části poškozených kostí můžeme tisknout třeba na 3D tiskárnách,“ popisuje David Salamon. Metody snímání poranění kosti, od scanování po 3D modelování, pilují vědci ve Švédsku. Na přesném tvarování a opracování keramických náhrad se bude podílet také další člen českého týmu profesor Martin Trunec.

„Námi vyvinutá technologie by měla umožnit produkovat velké množství materiálu za rozumnou cenu,“ vysvětluje profesor Karel Maca, který projekt v Česku koordinuje. Některé praktické testy záplat budou probíhat v Evropě, většina pak v zubní nemocnici v čínském Pekingu. „Mají tam obrovské množství pacientů, což je při podobných projektech výhoda, a také flexibilnější pravidla pro testování,“ podotýká Karel Maca. A připouští, že měli s kolegy štěstí při navazování klíčových kontaktů. „Jeden z profesorů stockholmské univerzity, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, je původem Číňan a působí také na tamní univerzitě v Pekingu,“ vysvětluje Maca, jak se podařilo najít čínského partnera projektu.

Pokud se metoda osvědčí při opravách čelistí, mohla by se začít používat také u dalších kostí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru