O jedno procento zvýšila potravinářská společnost Hamé meziročně své tržby v prvním pololetí letošního roku. Dosáhly tak 2,411 miliardy korun. 

Stále větší význam má pro Hamé export, zahraniční trhy se na tržbách podílely 47 procenty. "Například v Rusku, které má pro nás stále větší význam, jsme zvýšili tržby o 23 % a připravujeme také modernizaci našeho tamního závodu a další expanzi výroby. Výrazně jsme rostli ale i v Maďarsku nebo na Ukrajině," uvedl k výsledkům generální ředitel společnosti Martin Štrupl. 

Společnost se snaží dostávat i na další trhy, jako je například Kazachstán. Právě v zemích bývalého Sovětského svazu čeká Hamé nejzajímavější příležitosti. Po letošní účasti na veletrhu v Číně hledá Hamé odbyt i tam. Kromě směru na východ se společnost pokouší posílit export i na západoevropské trhy. Například v Německu, kam vyváží hlavně marmelády, meziročně zvýšila odbyt téměř o desetinu. 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

K dalšímu růstu mají Hamé pomoci i dvě čerstvě ohlášené akvizice. "Jedním z nich je belgická firma Mortier. Přesuneme její výrobu masných výrobků do Kunovic a budeme exportovat na jejich trhy, tedy nejen do Beneluxu, ale i Francie a Velké Británie," oznámil v úterý Štrupl. Mortier, který má roční obrat do 100 milionů korun, se specializuje hlavně na výrobu paštik. 

Podpis druhého kontraktu se podle Štrupla mírně odsouvá, a proto zatím neprozradil jméno společnosti, o kterou se jedná. Naznačil pouze, že jde o českou společnost zabývající se chlazenými výrobky v Česku a na Slovensku. "Máme v hledáčku ještě další menší a střední firmy," dodal k další chuti růst.

Hamé chce v letošním roce investovat přes 190 milionů korun do svých výrobních závodů na modernizaci strojů a zefektivnění výroby. V plánu má kunovická společnost také modernizaci svého závodu v Rusku. 

Potravinářská firma se pokouší dostat k zákazníkům i novou cestou - tento týden otevřela první vlastní prodejnu pro veřejnost Hamka. Ta je v sídle společnosti v Kunovicích, Hamé by ale chtělo otevřít další vlastní prodejny i v dalších městech.

 "Rozhodne nákupní síla veřejnosti a tržby v prodejně. Dáme tomu čas do konce roku a další prodejny by případně byly na zvážení na příští rok. S jednou výjimkou, kterou už dneska máme, a to ve slovenské Stupavě," doplnil k tomu Štrupl. 

Výroba skupiny Hamé je soustředěna do sedmi výrobních závodů v Česku a do jednoho v Rusku a v Rumunsku. Firma loni vyrobila v Česku a zahraničí více než 90 tisíc tun potravinářských výrobků. 

Související