Nápojářské společnosti Kofola klesly v první polovině roku prodeje o téměř 70 milionů korun na 3,1 miliardy korun.

O 13 procent také v meziročním srovnání první poloviny roku klesla hrubá marže, která se tak snížila na 969 milionů korun. Přes propad tržeb a ukazatele EBITDA zůstal čistý zisk stabilní, a to na úrovni 81,4 milionu korun. Společnosti klesl také čistý dluh, který se meziročně snížil o 152 milionů na 1,5 miliardy korun.

Největší vliv na slabší výsledky má propad prodejů v prvním čtvrtletí. "Zima byla tentokrát velmi dlouhá a na hospodářském výsledku je to vidět," říká Jannis Samaras, šéf Kofoly. To se ale podařilo částečně vykompenzovat dobrým druhým čtvrtletím. 

Negativní vliv pak ale měly červnové povodně. "Počasí je v našem oboru jedním z hlavních hybatelů," dodává František Beneš, který má v Kofole na starosti oddělení investorských vztahů. 

Naopak teplý červenec ale nahrává Kofole v začátku druhé poloviny roku. Společnost očekává lepší hospodářský výsledek. Jaký má výhled, ale nechce zatím uvádět. Kromě lepšího počasí pomáhají podle Samarase prodejům i novinky Kofoly na trhu. Například nové příchutě sirupů Jupí nebo vod Rajec se podle společnosti osvědčily.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru