Od prvního září pečlivě sbírat účtenky za nákupy, od 16. září je registrovat v sázkové kanceláři a potom už jen co dva týdny napjatě čekat, zda se právě na mne neusmálo štěstí a nevyhrál jsem 10 tisíc eur nebo třeba auto. K tomu teď motivuje Slováky vláda vedená socialisty ze Smeru.

Od zavedení státní loterie, ve které zakoupené losy nahrazují registrované účtenky za nákupy, si slibuje potlačení daňových úniků. Nakupující i prodejci si podle představ vlády budou dávat pozor, aby vydávané i přijímané doklady byly pravé. 

"Klíčovou agendou ministerstva financí a celé vlády je boj s daňovými úniky. Účtenkovou loterii vnímám jako šanci na šíření daňové osvěty," citoval portál SME.sk ministra financí Petera Kažimíra (Smer). Ten v pondělí spolu s kolegy představil detaily státní loterie, kterou se Slováci inspirovali na Tchaj-wanu.

V praxi bude loterie fungovat následovně: Doklad z elektronické registrační pokladny svědčící o nákupu za minimálně 1 euro, který byl zároveň vystaven po 1. září, si budou moci jejich vlastníci od 16. září registrovat do loterie. K tomu mohou využít buď sběrných míst státní loterijní společnosti Tipos, SMS zpráv nebo on-line formulářů. Každou účtenku lze registrovat pouze jednou.

Na konci září se potom bude poprvé losovat. První cena se bude vybírat každé dva týdny, druhá šance jednou za měsíc. Hlavní výhrou bude 10 tisíc eur (asi 255 tisíc korun), zbylých devět vylosovaných výherců si pak stejnou částku rozdělí mezi sebou.

Jednou měsíčně bude následovat druhá šance. "Podařilo se nám najít partnery a minimálně v prvním kalendářním měsíci si v rámci druhé šance výherci přijdou na osm aut v celkové hodnotě 80 tisíc eur (jedno auto by tedy mělo mít hodnotu opět asi 255 tisíc korun)," řekl generální ředitel Tiposu Ladislav Kriška s tím, že za ceny zatím stát ani sázková kancelář nemusely platit.

Mládek by chtěl losování zavést i v Česku

Podobný systém, jaký převzali Slováci z Tchaj-wanu, by chtěl v Česku zavést i stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD). Ten si na březnovém stranickém sjezdu v Ostravě (kde mimo jiné proslul výrokem o živnostnících jako parazitech, za který se později strana omluvila) stěžoval, že obchodníci se placení DPH různými způsoby vyhýbají.

Jako jedinou cestu z tohoto stavu Mládek vidí zavedení registračních pokladen. Tehdejší Nečasova vláda ale podle Mládka měla "ideologická omezení, protože si na tom udělala politické body". Řešením by podle něj po slovenském vzoru mohla být právě loterie. "Budeme platit entertainment, který ale pomůže. Lidé se zúčastní této lidové zábavy a finanční úřad má obrovskou zásobu dokumentů ke kontrole. Jakýkoliv živnostník si tak nemůže být jistý, že když vydá nějaký doklad, tak se neobjeví u finančního úřadu," předsevzal své plány v březnovém rozhovoru pro IHNED.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru