Před mikrofonem stanice BBC v pondělí veřejně padla další překážka proti vojenské intervenci do Sýrie. Britský ministr zahraničí William Hague ve studiu prohlásil, že Západ by mohl reagovat na použití chemických zbraní i bez jednomyslné podpory Rady bezpečnosti OSN. Ta se prý nezhostila své zodpovědnosti.

"Rada bezpečnosti OSN nebyla ohledně Sýrie jednotná, upřímně řečeno - neplnila své povinnosti vůči Sýrii, jinak by byla lepší šance tento konflikt už dávno ukončit," řekl William Hague.

"Je možné reagovat na chemické zbraně bez úplné jednoty v Radě bezpečnosti OSN? Tvrdím, že ano, protože by jinak nebylo možné reagovat na takové ohavnosti a takové zločiny," reagoval ministr zahraničí na zprávy o posledním chemickém útoku. Z jeho provedení se navzájem obviňují povstalci a syrská vláda a v pondělí ho začali vyšetřovat.

Tvrdá odpověď

Po údajném chemickém útoku poblíž Damašku, který si prý vyžádal stovky mrtvých, Rada bezpečnosti OSN naléhavě vyzvala k vyšetření incidentu. V orgánu, v němž mají právo veta Rusko a Čína, tedy země stranící spíše režimu Bašára Asada, se ale nenašlo dost hlasů k jeho odsouzení. Británie patří k nejhorlivějším zastáncům "tvrdé odpovědi".

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius v pondělí v rádiu Europe 1 řekl, že západní reakce na chemický útok se dojedná v nadcházejících dnech. Rozhodnutí o odpovědi "silou" ale "ještě nebylo přijato".

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro turecký list Milliyet upozornil, že Ankara je připravena se zapojit do koalice zemí, které by proti Sýrii zasáhly. I podle něj by to šlo beze shody v OSN.

Rusko: Hrubé porušení mezinárodního práva

Jakákoli ostřejší usnesení Rady bezpečnosti OSN proti režimu v Damašku dosud blokuje Čína a Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval Spojené státy před "vážnými následky", které by prý přinesla vojenská intervence v Sýrii.

Ten svolal v pondělí mimořádnou tiskovou konferenci, kde úvahy o intervenci odsoudil. "Použít sílu bez mandátu Rady bezpečnosti OSN je hrubé porušení mezinárodního práva. Nepovolená intervence mezinárodního společenství situaci v zemi zhorší... Je to kluzký a nebezpečný terén," řekl Lavrov.

"Západ není schopný přinést žádné důkazy o zapojení syrské vlády do chemických útoků," řekl novinářům. Útok na inspektory OSN je podle něj snahou o zastavení mírových rozhovorů v Ženevě.

Použití chemických zbraní v Sýrii prověří inspektoři OSN. Damašek slíbil klid zbraní - čtěte ZDE

"Vyjádření politiků ve Spojených státech a na Západě jsou urážkou zdravého rozumu," řekl Asad pro pondělní vydání ruského listu Izvestija. "Spojené státy budou poraženy stejně jako ve všech předchozích válkách, které zahájily, počínaje Vietnamem, pokud se rozhodnou pro vojenskou operaci v Sýrii," dodal. Ke zdrženlivosti vyzýval v pondělí i jeho čínský kolega Wang Ťi. 

Westerwelle: Pozor na pocit všehomoucnosti

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle by chtěl situaci nadále řešit skrze jednání. "Kdo mluví o neschopnosti diplomacie, má zřejmě představu o všemohoucnosti, která nemusí být reálná," řekl Westerwelle na berlínské konferenci německých velvyslanců. Dodal, že možnosti pro mezinárodní zásah jsou omezené.

Westerwelle nicméně žádá proti syrskému režimu "následky", pokud se potvrdí, že tamní autoritářský prezident Bašár Asad nasadil bojový plyn. Podoba zmíněných následků zůstává nicméně podle DPA otevřená.

Šéf německé diplomacie rovněž varoval, že případný vojenský zásah proti Sýrii by mohl zažehnout celý Blízký východ. Podle něj je nutná jak rozhodnost, tak obezřetnost.

Americký prezident Barack Obama v sobotu jednal o možnostech vojenského řešení syrské krize se svými bezpečnostními poradci. Obama se dosud zdráhal vojensky zaútočit proti Sýrii. Již před rokem se ale nechal slyšet, že by názor změnil v případě, kdyby Damašek sáhl do zásoby svých chemických zbraní.

Americká armáda údajně již přeskupuje své síly ve Středomoří, aby byla připravena na případný zákrok proti Sýrii. Flotilu USA prý posílí čtvrtá válečná loď vybavená střelami s plochou dráhou letu. V Jordánsku budou v pondělí o syrské krizi jednat ministři obrany řady zemí, mimo jiné Británie a Francie.