Kalifornské úřady kvůli rozsáhlému lesnímu požáru nařídili evakuaci už tisíců lidí. Ve čtvrtek se plameny přiblížily ke známému Yosemitskému národnímu parku.

Místní guvernér Jerry Brown vyhlásil v oblasti postižené ohněm stav ohrožení, píše agentura AP. Požár je jedním z největších, které v současné době extrémního sucha sužují západní část Spojených států.

Oheň se začal po severní Kalifornii šířit již v sobotu, rozsah požáru však několikanásobně vzrostl ve čtvrtek, kdy zachvátil 217 čtverečních kilometrů půdy a přiblížil se do bezprostředního sousedství Yosemitského parku, jedné z nejoblíbenějších turistických oblastí západu USA.

Turisté zatím v parku zůstávají a vedení se jej uzavřít nechystá. Uzavřena byla dosud pouze silnice 120, která je přístupovou cestou do západní části parku.

"Jak můžete vidět z těchto kamerových záběrů, v Yosemite Valley (a ve většině Yosemitu) je viditelnost stále dobrá," informuje na svých facebookových stránkách národní park.

Šíření požáru můžete sledovat na webu vládního informačního systému (kliknutím na mapu budete přesměrováni):

Požár u Yosemitského parkuStav ohrožení platí od čtvrtka v okresu Tuolumne. Požár je podle místních úřadů nejrychleji se šířícím živlem ze zhruba pěti desítek požárů, které kvůli dlouho trvajícím suchům ohrožují západ Spojených států.

V těžkém kopcovitém terénu s ohněm bojuje 1360 hasičů, podařilo se jim však zatím dostat pod kontrolu pouze dvě procenta. "Terén je tak náročný, že se k ohni nelze dostat přímo," řekl agentuře Reuters mluvčí amerického úřadu správy lesů Trevor Augustino.

Státy na západě USA chtějí k likvidaci požárů v příštích dnech povolat hasičské posily z jiných částí Unie, případně Kanady. Správci lesů chtějí rovněž oslovit Pentagon, aby poslal na pomoc armádu.