Bývalý šéf představenstva německého výrobce nákladních automobilů MAN Hakan Samuelsson souhlasil, že zaplatí firmě 1,25 milionu eur (32 milionů Kč) jako odškodné za korupční aféru, která se dostala na světlo v roce 2009. Oznámil to mluvčí podniku.

Dodal, že v následujících dnech bude podepsána příslušná dohoda, která bude v příštím roce předložena ke schválení valné hromadě akcionářů.

Švédský list Dagens Industrie navíc uvedl, že Samuelsson se dohodl s mnichovskou prokuraturou na ukončení jeho vyšetřování kvůli korupční aféře výměnou za zaplacení 500 000 eur na dobročinné účely. Prokuratura však tuto informaci odmítla potvrdit, píše agentura DPA.

Samuelsson odešel z čela společnosti MAN v roce 2009 poté, co se ukázalo, že firma používala úplatky při snaze o získání zakázek. Loni se stal generálním ředitelem švédského výrobce osobních vozů Volvo Car, jehož majitelem je čínská společnost Geely.

Většinovým vlastníkem firmy MAN je německý automobilový koncern Volkswagen. Ten v lednu oznámil, že plánuje získat nad divizí MAN plnou kontrolu a nabídl minoritním akcionářům odkup akcií.

Nabídka platí do poloviny září. Volkswagen plánuje MAN sloučit se svou další divizí nákladních vozů, švédskou Scanií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru