Prezidenta Miloše Zemana těší, že se podaří zabránit zrušení daně z dividendy, které se podle hlavy státu někdy označuje jako "poslední Kalouskův tunel". Zeman prohlášení zveřejnil na svém facebookovém profilu.

"Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend, které se někdy označují jako poslední Kalouskův tunel, protože jsem prezidentem dolních 10 milionů a ty dividendy většinou nepobírají," uvedl Zeman.

Nulová daň z akciových výnosů, kterou navrhl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), měla začít platit od ledna 2014. Podle sociálních demokratů by tím ale státní rozpočet přišel o miliardy. Současný ministr financí v demisi Jan Fischer chce teď plánovanému zrušení daně zabránit. Návrh hodlá předložit do Senátu jako zákonné opatření, které lze využít v době rozpuštěné sněmovny.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc už potvrdil, že sociální demokraté k prosazení daně z dividendy v Senátu využijí své většiny.

Kalousek to kritizoval s tím, že podle něj by měla zákonná opatření sloužit jen k řešení mimořádných situací. "Pokládal bych to za nesmírně vulgární krok. Zákonná opatření Senátu jsou opatření, která by se měla týkat pouze mimořádných situací, nikoliv zákonů, které prošly řádným legislativním procesem," řekl Kalousek.

Odmítá také označení zrušení daně jako tunel. "Jde o nespravedlivé dvojí zdanění, protože dividendy fyzickým osobám jsou dnes vypláceny ze zdaněného zisku právnických osob," poznamenal Kalousek.

Zabránění zrušení daně z dividend podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška hypoteticky zvýší příjmy státu o jednotky miliard. Druhou částí tohoto kroku ale bylo prodloužení časového testu pro držení cenných papírů, aby byl kapitálový výnos z nich osvobozen od daně.

"Kombinace zpřísnění na jedné straně a zabránění úlevy na druhé postihne desítky tisíc drobných investorů, kteří hledají způsoby uložení peněz alternativní k nízkoúročeným vkladům v bankách. Výsledkem může být odliv části domácích úspor do zahraničí," dodal Sobíšek.

Nulová daň z akciových výnosů je součástí rozsáhlých změn daňových zákonů, které souvisí s přijetím nového občanského zákoníku schválených sněmovnou. Nyní je dostane k posouzení Senát.

Pokud by se horní komora proti nulové dani postavila už při řádném projednávání, nemohly by po rozpuštění sněmovny od příštího roku platit ani další připojené nutné změny. Proto chce ČSSD zdanění akciových výnosů obnovit až zákonným opatřením.

"Já bych velmi uvítal, aby toto zákonné opatření, i když vím, že je potřeba s nimi velmi šetřit, Senátem prošlo," řekl České televizi Fischer.

Po rozpuštění sněmovny nezanikne možnost přijímat zákony, byť bude omezena. Zákonodárnou iniciativu převezme právě Senát prostřednictvím zákonných opatření. Aby zůstala v platnosti, nová dolní komora by je musela potvrdit na první povolební schůzi. Pokud by to neudělala, opatření by účinnosti pozbyla.