Ačkoli se na konci školního roku vždy sejde na úřadech práce po celé zemi mnoho mladých absolventů, letošní počet je do očí bijící. Přihlásilo se jich totiž více než 29 tisíc, což je oproti červnu o dva a půl tisíce více. Celková nezaměstnanost stoupla oproti červnu o dvě desetiny.

„Vlivem sezónních výkyvů není zvýšený počet uchazečů o práci z řad mladistvých ničím výjimečným. Alarmující je však úbytek pracovních pozic, které by mohli mladí absolventi využít, i když částečně je to i jejich přičiněním. Počet přihlášených je navíc nejvyšší za osm let,“ potvrdil Martin Vaněk, ředitel vzdělávacího centra AZ Smart.

Nabídka volných pracovních míst od prosince loňského roku sice stoupala, oproti červnu ale poklesla o čtyři tisíce míst. Podíl na tom mají právě absolventi, kteří poslední prázdniny mění za možnost pracovního uplatnění. Míří ihned po škole na úřad nebo rovnou pracovat. V horším případě však vysněné zaměstnání nenaleznou, protože jim chybí tolik potřebná praxe. Úspěšnost nalezení práce je závislá na oboru a praxi již během studia, samozřejmě na tom mají podíl individuální schopnosti, aktivita, dravost, a buďme upřímní, i trochu toho štěstí. V současnosti je velká poptávka především po absolventech technických oborů, IT specialistech, strojních inženýrech či ekonomicky vzdělaných lidech, jež mají často praktické zkušenosti. Pro humanitně zaměřené absolventy je situace mnohem problematičtější.

Čísla mohou být ale zkreslená. Důvodem je, že mladí se sice na úřad práce přihlásí, ale práci zatím nehledají, nebo s tím vyčkávají do konce prázdnin. „Zatím si chci užít pěkných dnů. Myslím, že stejně teď o práci nezavadím,“ uvažuje čerstvý absolvent Jan Čouda z Prahy. Ekonomové však poukazují na to, že situace nebude lepší ani na podzim. Ekonomika prý není v dostatečné síle, aby vytvořila dostatečný počet pracovních míst.

 

 

Nejvyšší míra
nezaměstnanosti

Most

13,6 %

Bruntál

12,3 %

Ústí nad Labem

12,2 %

Karviná

11,9 %

Chomutov

11,5 %

Ostrava-město

11,0 %

Děčín

10,5 %

Louny

10,5 %

Sokolov

10,4 %

Hodonín

10,2 %

 

Kde lidé nejhůř shánějí
místo (uchazečů na volné místo)

Bruntál

57

Havlíčkův Brod

50

Karviná

49

Jeseník

47

Hodonín

37

Třebíč

35

Litoměřice

33

Olomouc

31

Rychnov nad Kněžnou

30

Přerov

30


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Související