Americké jaderné elektrárny nejsou dostatečně chráněny před krádežemi štěpného materiálu a vnějšími útoky. Uvádí to zpráva expertů Texaské univerzity v Austinu vypracovaná na objednávku Pentagonu.

Žádný ze 104 amerických jaderných reaktorů nemá podle autorů zprávy dostatečnou ochranu proti útokům, jakým byly USA vystaveny v září roku 2001.

Platné regule nechrání jaderné elektrárny před útokem víc než šest lidí, před palbou speciálních odstřelovačských pušek, raket a granátů, řekl novinářům Alan Kuperman, jeden z autorů zprávy.

 

Tři výzkumné reaktory, z nichž jeden leží v marylandském Gaithersburgu 40 kilometrů od Bílého domu, obsahují vysoce obohacený uran. Kdyby se dostal do rukou teroristů, mohla by z něj být vyrobena atomová bomba.

Americké energetické společnosti se hájí tvrzením, že pro zajištění bezpečnosti dělají vše nezbytné, aniž by zvýšily poplatky za spotřebu elektřiny. Za bezpečnost před útoky teroristů je podle nich zodpovědná vláda. Její opatření jsou ale podle autorů zprávy nedostatečná.

O bezpečnost amerických jaderných elektráren dbá na 9000 dobře vyzbrojených a speciálně vycvičených mužů, kteří procházejí pravidelnými zkouškami.

 

Podle zprávy texaské univerzity by se ale stát sám měl o dozor více starat a nesvěřovat ho jen majitelům elektráren. Jaderné reaktory by měly být připraveny i na méně pravděpodobná ohrožení, tvrdí Kuperman.