Pokud patříte mezi 400 milionů uživatelů elektronické pošty Gmail od Googlu, neměli byste očekávat soukromí.

Vyplývá to z vyjádření společnosti Google pro americký soud, které zveřejnila na svých stránkách organizace Consumer Watchdog.

Advokáti Googlu se ve zdůvodnění soudu, proč má zamítnout proti firmě podanou stížnost, odkazují na rozhodnutí z roku 1979. Ten říká, že lidé, kteří předávají informace třetím stranám, nemohou očekávat, že taková informace zůstane soukromá, píše americký server Business Insider.

Citace z prohlášení Googlu na straně 19:

Stejně jako odesilatel dopisu obchodnímu partnerovi nemůže být překvapen, že jej otevře jeho sekretářka, lidé používající dnešní webový e-mail nemohou být překvapení, že jejich komunikaci zpracovává během doručení příjemcův poskytovatel připojení.

Vskutku “člověk nemůže legitimně očekávat soukromí ohledně informací, které dobrovolně předává třetím stranám”. Smith vs. Maryland, 442 U.S. 735, 743-44 (1979).

Soud tehdy uvedl, že se to týká konkrétně osob komunikujících pomocí služeb prostředníka (v případě Smith šlo o telefonický hovor).

Business Insider ale připomíná, že v lednu 2012 soudkyně Nejvyššího soudu Sonia Sotomayerová citovala ten samý případ (Smith vs. Maryland), ale  naopak argumentovala tak, že obchodní transakce přes telefon nebo internet nejsou automaticky vyjmuty z ochrany čtvrtého dodatku americké ústavy.

Okolo něj se v současnosti vedou spory i v souvislosti s vládními odposlechy a sledovacími programy jako Prism.

Šéf Googlu: Co nechcete, aby se vědělo, radši nedělejte

“Google konečně přiznal, že nerespektuje soukromí,” říká John M. Simpson, ředitel Consumer Watchdog.  

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 “Lidé by je měli vzít za slovo, pokud vám jde o soukromí vaší pošty, nepoužívejte Gmail.”

Rozsáhlé zdůvodnění Googlu uvádí, že společnost používá automatické zpracování e-mailů, aby zajistila funkci spamových filtrů, relevantní reklamu a další součásti služeb Gmail.

Druhá strana naopak tvrdí, že Google používá konkrétní informace a nápady uživatelů pro svoje tajné cíle.

Google tvrdí, že s automatickým zpracováním e-mailů uživatelé souhlasí přijetím všeobecných podmínek jejich služeb.

Tato argumentace není úplně nová. Šéf Googlu Eric Schmidt v rozhovoru pro CNBC v roce 2009 řekl, že společnost musí spolupracovat v rámci federálního programu Patriot Act, jehož cílem je podle vlády boj proti terorismu.

"Pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, možná byste to v první řadě neměli vůbec dělat,” řekl Schmidt. “Pokud opravdu potřebujete takovou úroveň soukromí, je pravda, že vyhledávací služby jako Google tyto informace po nějaký čas uchovávají. A protože všichni v USA podléháme Patriot Act, je možné, že tyto informace budou zpřístupněny úřadům.”

Google ale vzápětí ve svém stanovisku označil tyto informace za mylné: 

„Soukromí a bezpečnost našich uživatelů jsou pro nás velmi důležité a nedávné zprávy, které tvrdí opak, nejsou pravdivé. Do G-mailu jsme implementovali špičkové zabezpečení v rámci odvětví a bez ohledu na to, odkud je daný e-mail na G-mail účet uživatele zaslán, jsou tyto bezpečnostní opatření aktivní," říká Martina Ondrušová, Communications & Corporate Affairs Sr. Associate.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru