Sázka na akcie se podle Nicka Beecrofta, hedgeového manažera z londýnské City, i napříště vyplatí. Pojistkou proti černým labutím by pak mohly být státní dluhopisy tradičních titánů, které mají za sebou šokovou terapii. Klíčovým stavebním kamenem portfolia investora s průměrnou chutí riskovat by měly tvořit akcie.

"Možná až 50 procent portfolia by mělo být v akciích. Nejvýznamnější vládní dluhopisy bych doporučil jako pojistku pro případ, že se objeví nějaká překvapení. Tento bezpečný přístav by měl představovat zhruba čtvrtinu portfolia. Zbývajících 25 procent by mohlo být vsazeno na rozvíjející se trhy," říká Nick Beecroft.

Podle Nikolause Görga, zástupce šéfa investičního oddělení Bank Gutmann, najdete nejzajímavější akcie v regionu střední a východní Evropy v Rusku. "Sázíme například na tamní maloobchodní řetězce jako je Magnit nebo O’Key," říká. Potenciál má přitom podle něj celý region, zatím ho nicméně brzdí pokračující turbulence na západě.

Lakota na půl plynu, tak to má být (Nick Beecroft, portfoliomanažer C-View, Londýn)

Mnohem víc se teď snažím už v jejich zárodcích vysledovat bubliny. S tím souvisí i to, že se snažím nebýt řekněme tak lakomý. Pokud akciový trh roste a člověk má slušné zisky, pak by si je měl vybrat a klidně nechat, jak se říká, na stole nějaké ty drobky. Pokud totiž prováhá vhodný okamžik, může to pro něj být nesmírně bolestivé.

Proto investorům radím, aby pozorně sledovali, zda se někde nezačíná nafukovat bublina, a zároveň, aby nepropadali euforickým stavům a ani ve chvíli, kdy vše vypadá růžově, nepolevovali v ostražitosti. Je lépe přijít o pár drobných proto, že se stáhli předčasně, než o většinu a nebo o všechno.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru