Šest vědců z několika zemí světa strávilo poslední čtyři měsíce na uměle vytvořené základně v lávovém poli na Havaji. Ve výšce 2400 metrů simulovali pobyt na Marsu. Úkolem jejich mise bylo za tuto dobu vymyslet recepty na jídla, kterými by se mohli ve vesmíru stravovat skuteční astronauti, informovala agentura AP.

Vědecký experiment skončil tento týden v úterý, kdy experti základnu umístěnou v nehostinných podmínkách na úpatí sopky Mauna Loa opustili.

"Ten okamžik si budu pamatovat do konce života. Vyjít ven... Cítit sluneční paprsky a vítr ve tváři," uvedl jeden z vědců Oleg Abramov.

V rámci studie pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měli odborníci z University of Hawaii a Cornell University za úkol zkoušet připravovat nejrůznější pokrmy, které budou výživné a zároveň nebudou nudné. K dispozici měli ovšem jen dehydratované potraviny, které se nekazí.

V mnoha receptech experti použili na Havaji oblíbený Spam, jehož českou obdobou je lunchmeat. Využili ho například spolu se smaženými rýžovými nudlemi či v jambalaye, jídlu podobném španělské paelle. Pekli ale i oblíbené cupcakes, tedy malé dortíky s krémem a ovocem.

Jak uvedl velitel výzkumu Angelo Vermeulen, jejich oblíbenou "dobrotou" byla nutella. "Po ní jsme vždycky toužili. Měli jsme jí ale jen omezené množství, takže byla na příděl," přiznal. překvapilo ho prý také, že mražené sušené produkty chutnají hodně podobně jako čerstvě připravené.

Aby věrnost mise byla co nejdokonalejší, nesměli účastníci projektu po celé čtyři měsíce opustit svou dvoupatrovou bílou základnu vybavenou například malou tělocvičnou, aniž by si nasadili skafandr, píše agentura AP.

Nyní bude trvat několik měsíců než NASA výsledky průzkumu vyhodnotí. Mohly by být zveřejněny nicméně ještě letos, na Mezinárodním astronautickém kongresu v Pekingu.

Mise na havajské základně simulující pobyt na Marsu