Česká ekonomika se podle odhadů ekonomů zřejmě ve druhém čtvrtletí vymanila ze své nejdelší recese, která trvala šest čtvrtletí. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž podle ekonomů stoupl mezičtvrtletně hrubý domácí produkt v průměru o 0,6 procenta. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí ve středu.

V prvním čtvrtletí ekonomika mezičtvrtletně klesla o 1,3 procenta, což byl za dobu trvání recese největší propad. Meziročně ekonomika tehdy klesla o 2,4 procenta. Pro druhé čtvrtletí ekonomové čekají meziroční propad o více než procento.

"Po překvapivě velmi negativním vývoji začátku roku by měl přijít obrat, aspoň co se týká mezikvartálního vývoje. Očekávám, že vliv propadů zásob v prvním čtvrtletí se pozitivně projeví nyní, a přinese to plusové body. Podobně pozitivně by se měl projevit i zahraniční obchod," uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Nečekaně silný pokles HDP v prvním čtvrtletí byl totiž podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky způsoben faktory, které byly zčásti jednorázového charakteru a měly by odeznívat. "Spotřeba domácností ve druhém kvartálu zřejmě nezopakuje silné tempo z prvního čtvrtletí, naopak zrychlit by mohly investice. Těžko odhadnutelnou složkou HDP je vývoj zásob, které jsou zodpovědné za masivní propad HDP na začátku roku," uvedl.

S negativními dopady nejdelší novodobé recese se ale podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka bude česká ekonomika potýkat přinejmenším do poloviny příštího roku. "Hospodářské recesi ale ve druhém čtvrtletí letošního roku s největší pravděpodobností odzvonilo," uvedl.

 

Odhady k vývoji ekonomiky ve 2. čtvrtletí (zdroj ČTK)

SPOLEČNOST MEZIČTVRTLETNÍ VÝVOJ MEZIROČNÍ VÝVOJ
     
Akcenta 0,8 procenta        1,2 procenta 
Česká spořitelna 0,7 procenta - - -
Home Credit 0,1 procenta 1,6 procenta
Komerční banka 1 procento 1 procento
Raiffeisenbank 0,9 procenta 1 procento
UniCredit Bank 0,1 procenta 1,8 procenta
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru