Těžko si lze v současnosti vzít za ekonomický vzor horší příklad, než je Evropská unie. Mnoho indicií ale naznačuje, že právě přebujelý sociální stát svázaný regulacemi, státními zásahy a deformovaný dotacemi, typický právě pro starý kontinent, je "idolem" současného amerického prezidenta.

Přestože se Evropa topí v problémech a už čtvrtým rokem marně hledá cestu ven, naplňování předvolebních slibů demokrata Baracka Obamy jako by v mnoha bodech vypadlo z oka programu Strany evropských socialistů (PES).

Spojené státy jsou samozřejmě stále ještě velmi vzdáleny evropské míře rovnostářství a státních zásahů. Zatímco v Evropě vlády v průměru přerozdělí zhruba polovinu hodnot, které se za rok v unii vyprodukují, ve Spojených státech dosahují státní výdaje "jen" zhruba 40 procent HDP. Avšak ještě v roce 2000 činily třetinu hrubého domácího produktu.

Zatímco v Evropě každoročně vznikají stovky nových pravidel svazujících byznys, americká obchodní komora si stěžuje, že za posledních 10 let přibylo asi 80 regulačních zákonů. I tak je z pohledu na vývojové trendy patrné, že kdysi ryze svobodná ekonomika se pomalu, ale jistě přibližuje evropskému modelu.

Nárůst závazků státu, které se vymykají kontrole a bobtnají od roku 2009 každoročně o více než bilion dolarů, má více příčin. Které to jsou?

1. Zvyšování role vlády a státu

Role vlády v USA rychle roste: od roku 2000 se tamní celkové vládní výdaje zvýšily z 33 na 40 % HDP. V dalším zvyšování přerozdělování prozatím Baracku Obamovi brání republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů.

2. Rozšiřování sociálního státu

Americké vlády vydávají každý rok více na sociální oblast. Ve Spojených státech nyní činí sociální výdaje 20 % HDP, což je o pět procentních bodů více než na začátku tisíciletí. Prezident Obama by si přál ještě velkorysejší sociální stát.

3. Rostoucí regulace byznysu

Americká obchodní komora vypočítala, že průměrné náklady malé firmy na jednoho zaměstnance způsobené regulací překračují 10 tisíc USD ročně. Jen za poslední desetiletí se počet nejvýznamnějších vládních regulací zvýšil ze 136 na 224.

4. Státní podpora byznysu

Typickým příkladem vládního zásahu do svobodného trhu bylo takzvané šrotovné, tedy příspěvek ze státního rozpočtu na koupi nového auta výměnou za staré, inspirovaný příklady Německa nebo Francie. Celkem na šrotovné USA vydaly 1,9 mld. USD.

5. Podpora zelené energie

Spojené státy se nepoučily z dopadů, které měla nedomyšlená podpora zelené energie v Evropě, ať už ve formě dotování zelené energie, nebo tlaku na snižování emisí. USA poskytují daňové slevy pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů - ročně zhruba 15 mld. USD.

 


 

obalka ekonom 312013- Jak se vyvíjí státní dluh USA?

- A do jaké míry může za zadlužování Spojených států prezident Obama?

Téma U(S)SA: Spojené (socialistické) státy americké na dohled najdete v posledním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru