Úrok z prodlení

Úrok z prodlení je sankční institut, který v soukromoprávních vztazích postihuje nedodržení splatnosti pohledávky. V případě občanskoprávních vztahů, tedy vztahů mezi běžnými lidmi či mezi soukromou osobou a podnikatelem, se uplatní povinně jeho výše dle nařízení vlády, vyjma případů, kdy se jedná o dlužné nájemné.

Ve vztazích obchodněprávních, tedy vztazích mezi podnikateli navzájem, může být úrok z prodlení smluvně dohodnut jinak. Pokud taková dohoda učiněna nebyla, pak se uplatní opět výše úroku z prodlení dle nařízení vlády.

Obecná pravidla

Současný obchodní zákoník neobsahuje obecnou regulaci smluvních úroků. Stanoví o nich pouze v rámci právní úpravy smlouvy o úvěru. Podle té platí následující:

  • Má-li dlužník plnit úroky a jejich výše není určena, je povinen platit obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě sídla dlužníka v době uzavření smlouvy
  • Sjednaná úroková sazba se týká ročního období
  • Splatnost úroků nastává společně se splatností jistiny (případně se splatností jednotlivých splátek); je-li však tato splatnost delší jednoho roku, jsou úroky splatné koncem každého kalendářního roku.

Uvedená pravidla jsou pouze podpůrná, uplatní se pouze v případě, když není mezi stranami ujednáno jinak.

Úrok z právního pohledu může být vnímán jako odměna věřitele, ale i jako sankce za to, že dlužník neplní včas. V tomto případě se používá tzv. úrok z prodlení, přičemž u určování jeho výše došlo od 1. července 2013 ke změně.

Než popíšeme přímo změnu, tak si vysvětlíme, čím se řídí výše úroku z prodlení. Ta v obchodních vztazích nepodléhá výslovné regulaci. Pouze se stanoví, že když není výše sjednána, plní se úroky určené právním předpisem. (tím je nařízení vlády č. 142/1994 Sb.)

Podle něj výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou (ČNB) pro poslední den kalendářního pololetí, které předchází kalendářnímu pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o určitý vládním nařízením daný počet procentních bodů.

Od 1. července 2013 vláda v nařízení zvýšila tuto sazbu ze sedmi na osm procentních bodů.

Vzhledem k tomu, že aktuální repo sazba ČNB činí pouhých 0,05 %, tak aktuální výše úroku z prodlení (není-li smluvně určeno jinak) činí 8,05 %. Tato výše úroku z prodlení se již v čase nebude měnit, leda by došlo k vydání aktualizovaného vládního nařízení.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.