Kdyby do skladů ve středočeské Nelahozevsi vozili 100 tisíc tun ropy v kamionech, patrně by jejich nápor nevydržely tamní příjezdové cesty. Kvůli rekordnímu nákupu ropy, které Česko musí do roka uskutečnit, by se v areálu muselo otočit zhruba 3500 cisteren.

To pro ilustraci, technicky je nutné přivést černé zlato ropovodem. Jde  o doplnění zásob ropy, které musí mít Česko pro nouzové situace připravené na 90 dnů. Jenže kvůli nové směrnici EU je na jeden den třeba výrazně více ropy než v minulosti. Jak už v úterý informoval IHNED.cz, stát vyhlásí tendr za více než 1,6 miliardy korun.

Podívejte se, kolik by z oněch 100 tisíc tun, které musí Správa státních hmotných rezerv nakoupit, bylo například nafty pro obyčejné osobní auto. Anebo petroleje pro dopravní letadlo.

(Pro zvětšení infografiky na ni klikněte levým tlačítkem)

Nouzové zásoby ropy a ropných produktů

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru