Během prvního pololetí přibylo v Česku dalších 103 tisíc m2 nových skladů a průmyslových hal. Za prvních šest měsíců letošního roku se pronajalo 467 tisíc m2 průmyslových nemovitostí, o čtvrtinu více než ve stejném období loni. Ovšem 44 procent z tohoto objemu tvoří prodloužené smlouvy.

Údaje zveřejnilo sdružení Industrial Research Forum, jehož členy jsou poradenské společnosti CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle. 

Největší zájem o průmyslové nemovitosti byl zaznamenán v Praze (46 %). Největší transakcí podepsanou v první polovině roku je renegociace smlouvy v areálu PointPark Prague D1. Logistická společnost HOPI si zde pronajímá 45 tisíc m2. Největší novou nájemní transakcí byla smlouva mezi společností Grammer a developerem CTP na výrobní plochy o velikosti 32 tisíc m2 v CTParku Žatec.

Ke konci června bylo v Česku celkem 371 tisíc m2 volných moderních skladových prostor, což odpovídá míře neobsazenosti na úrovni 8,65 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem se neobsazenost zvýšila o 0,60 procentního bodu. V Praze je neobsazených 10,4 procenta průmyslových nemovitostí, což odpovídá źhruba 177 tisícům m2 průmyslových prostor. Nejvyšší míra neobsazenosti byla zaznamenána v Olomouckém kraji (16,3 procenta).

Nejvyšší dosahované nájemné se v České republice pohybuje na úrovni 4,25 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,00 – 9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků je mezi 0,50 - 0,65 eur/m2/měsíc.

V ČR je celkem 4,3 milionu m2 moderních skladových a výrobních nemovitostí třídy A ve 107 průmyslových areálech. Největší, třetinový, podíl na trhu má developer CTP, s odstupem následují konkurenční  Prologis (15 procent) a VGP (14 procent).

Největším areálem u nás je VGP Park Horní Počernice. Nachází se na východním okraji Prahy a celkem nabízí k pronájmu 319 milionů m2.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru