Rovnováha mezi odpovědností serverů a ochranou autorských práv je zásadní pro rozvoj celé internetové ekonomiky. "Pokud přenesete břemeno boje s pirátským obsahem na provozovatele, tak jednak neuspějete, jednak odradíte velké množství možných inovací a nových firem," říká Fred von Lohman, který vede ve společnosti Google celosvětový tým pro oblast copyrightu. Dříve působil v neziskové organizaci Electronic Frontier Foundation a ve světě je známý pod svou zkratkou FvL.
Má vůbec na internetu ještě smysl ochrana autorských práv?
Jednoznačně ano. Pirátství je problém selhání nabídky. Jediný způsob, jak ho řešit, je umožnit uživatelům stejně komfortní stahování obsahu legálně. Můžete mít tolik autorské ochrany, kolik chcete, ale dokud nebudete mít plnohodnotnou a ještě přitažlivější alternativu, tak to nepomůže. Ve Švédsku se ukázalo, že po spuštění služby na přehrávání hudby Spotify se míra pirátství radikálně snížila. Pokud se chcete vypořádat s pirátstvím, musíte nabídnout něco lepšího.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru