Miliardáři se v Česku těší malé oblibě. Dle názoru majority jsou až podezřele úspěšní, aby své bohatství získali poctivě. Buď je jim tisíckrát více shůry dáno, čemuž se nechce věřit, nebo si to jmění museli alespoň částečně nakrást, čemuž se věří snáze. Je to dáno bouřlivou privatizací v 90. letech, díky které mnozí získali snadný kapitál. Ne všichni však začínali stejně. Přečtěte si, co napsal majitel Student Agency Radim Jančura v týdeníku Ekonom o Andreji Babišovi, majiteli potravinářsko-chemického kolosu Agrofert a nově i vydavatelství Mafra:

Andrej Babiš je druhý nejbohatší muž v naší zemi. Setkal jsem se s ním před rokem na jeho farmě Čapí hnízdo, kde má takovou malou, školám přístupnou „zoo“ domácího zvířectva. Bylo to příjemné odpoledne, kdy mne Andrej mile překvapil nejen svou obyčejnou lidskostí, ale i silným pojetím rodiny a pěkným vztahem ke zvířatům. A hlavně až zarputilým přáním tuto zemi změnit. Proto jsem se rozhodl o něm dozvědět více.

Příběh Andreje Babiše je jiný. Začal se čtyřmi zaměstnanci, dnes je se svými 35 tisíci největším zaměstnavatelem v zemi. Nikdy neprivatizoval, naopak postupně kupoval firmy v potížích, aby je přeměnil v prosperující podniky, které lidem dávají práci a státu platí daně. Často je spojován s dotacemi, ale on pobírá dotace tak jako každý jiný farmář. Často je spojován se žlutými poli řepky. Přitom sám pěstuje jen čtyři procenta české produkce řepky a patří mu jen 3,5 procenta orné půdy v Česku.

Andrej je až zarputile pracovitý, spí jen pár hodin, vydal se do boje s politiky a jeho nadace, do které vložil 100 milionů korun, vyhlásila válku rakovině. Nemá letadla či jachty jako jiní.

Na vůdcích naší země se často těžko hledá něco pozitivního, na panu Babišovi jsem těžko hledal něco negativního. Snad jen, dokud ho osobně nepoznáte, může působit nesympaticky. Naše země ale nehledá playboye. Jeho pevná vůle a pracovitost je pro mne inspirující.


Portréty dalších 24 inspirativních Čechů, které napsalo 24 známých jmen českého byznysu a veřejného života (někteří jsou v následující fotogalerii), najdete v novém čísle týdeníku Ekonom.


obalka ekonom 312013Nový Ekonom si můžete přečíst i na iPadu a iPhonu nebo na zařízení se systémem Android.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru