Miliardář Radovan Vítek podle deníku Insider ovládl realitní fondy skupiny Orco Endurance Office I a Endurance Office II.

Hodnota fondů převyšuje 330 milionů eur (zhruba 8,5 miliardy korun), jejich součástí je několik lukrativních nemovitostí v Praze, Varšavě a Budapešti, například sídlo ČEZ na pražské Pankráci.

Vítek tak bude vybírat nájemné od další velké státní či polostátní instituce, v jeho budově Tokovo v pražských Holešovicích už delší dobu sídlí Nejvyšší kontrolní úřad.

Získání budovy ČEZu, ale také dalších nemovitostí, je součástí Vítkova "žraločího" tažení za ovládnutím developera Orco a spřízněných společností. Vítek totiž v posledních dnech ovládl realitní fondy ze skupiny Orco, Endurance Office I a Endurance Office II, napsal ve svém pondělním vydání Insider.

"Vítek začal skupovat akcie Endurance fondů zároveň se svým loňským vstupem do Orka," cituje Insider zdroj obeznámený s Vítkovou strategií. Sám Vítek ČTK řekl, že informace nebude komentovat.

Už v dubnovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg ale Vítek bez bližšího upřesnění uvedl, že má zájem o "dva realitní fondy s aktivy ve střední Evropě".

Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní celkem 12 600 nájemních bytů, a po společnosti RPG Byty je druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v tuzemsku.

Skupina CPI má rovněž pod kontrolou a ve správě stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní i hotely a sklady. Hodnota majetku skupiny loni vzrostla na 64,7 miliardy korun, o rok dřív byla 57,2 miliardy korun.

Vítek je podle dřívějších informací serveru Patria přes společnosti Gamala a Crestline dominantním akcionářem skupiny Orco.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru